Indonezja: chłosta dla twórcy prawa o cudzołóstwie

Pewnej nocy we wrześniu policja przyłapała Mukhlisa bin Muhammada w samochodzie zaparkowanym przy plaży. 46-latek był z kobietą, która nie była jego żoną.

W przypadku większości mężczyzn na świecie tego typu informacja nie trafiłaby na pierwsze strony gazet. Ale bin Muhammad jest islamskim uczonym i przywódcą religijnym w bardzo konserwatywnej prowincji Aceh w Indonezji. Aceh jest jedyną częścią kraju, gdzie od ponad dekady stosuje się szariat. A to oznacza również karę publicznej chłosty dla cudzołożników.

Muhammad należy ulemy (MPU) na region Aceh – organu religijnego, który doradza lokalnemu rządowi – i brał udział w tworzeniu nowego prawa przeciwko cudzołóstwu, oraz innych, które zakazują hazardu i związków osób tej samej płci. „To jest prawo Boże – powiedział BBC News Husaini Wahab, zastępca burmistrza dzielnicy, w której mieszka mężczyzna. – Kara chłosty dotyczy każdego, kto zostanie uznany za winnego, nawet jeśli jest członkiem MPU”.

31 października Mukhlis został publicznie wychłostany: otrzymał 28 baty. Kobieta, z którą miał romans, dostała 23 baty. Husaini powiedział BBC, że winny zostanie również wyrzucony z rady. Obrońcy praw człowieka wcześniej apelowali o uchylenie kary publicznej chłosty.

W innych krajach muzułmańskich, takich jak Arabia Saudyjska, Pakistan, Iran, Afganistan, Bangladesz, Brunei i Somalia, cudzołóstwo również jest uznawane za przestępstwo. W Arabii Saudyjskiej może być nawet karane śmiercią.

Indie zniosły przepisy penalizujące cudzołóstwo dopiero w 2018 r.  W 2015 r. Korea Południowa uchyliła ustawę, która pozwalała karać cudzołóstwo dwoma latami więzienia. W dwudziestu jeden stanach w Stanach Zjednoczonych nadal obowiązują przepisy prawne, które uznają cudzołóstwo za przestępstwo, choć rzadko są one egzekwowane ani nie grozi za to surowy wyrok.(gb)

Źródło: https://www.smh.com.au; Wideo: https://www.youtube.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign