Homoseksualizm, seks pozamałżeński, picie alkoholu i hazard to niektóre „przestępstwa” zagrożone drastycznymi i upokarzającymi karami w indonezyjskiej prowincji Aceh. Wszystko w duchu szariatu. Rząd w Dżakarcie pozwolił na lokalne wprowadzenie prawa koranicznego.
Pięć osób – czterech mężczyzn i jedna kobieta – zostało publicznie wychłostanych w Indonezyjskiej prowincji Aceh.
Dwoje z nich ukarano za cudzołóstwo, pozostałych za spożywanie alkoholu i hazard.
W 2002 roku prowincja Aceh ustawowo przyjęła szariat, czyli prawo muzułmańskie, jako część umowy dotyczącej autonomii, zaproponowanej przez rząd Dżakarty.
Obrońcy praw człowieka od jakiegoś już czasu nawołują do położenia kresu karze chłosty praktykowanej w Aceh – jednej z najbardziej konserwatywnych prowincji muzułmańskich – twierdząc, że jest to jedna z form tortur.
Syamsuddin, rzecznik muzułmańskiej policji w Aceh, powiedział BBC, że tysiące osób przyszło obserwować całe wydarzenie.
Dodał także, że ukarany miał być jeszcze jeden mężczyzna, udało mu się jednak zbiec z więzienia.
Cudzołóstwo, spożywanie alkoholu i hazard znajdują się w Aceh na liście praktyk zakazanych, gdyż obowiązuje tu ścisłe przestrzegane prawo koraniczne.
Prowincja ta uzyskała pozwolenie na wprowadzenie tego rodzaju prawa, jako część układu autonomicznego zaproponowanego przez rząd indonezyjski.
Kiedy prawo szariatu pojawiło się w Aceh po raz pierwszy, nie było wiadomo, jak ściśle będzie ono przestrzegane.
Jednak w ostatnich miesiącach zapowiedziano wymierzanie surowych kar za cudzołóstwo i homoseksualizm.
Aktywowano specjalną jednostkę „szariackiej” policji, która zapewnić ma przestrzeganie praw islamu. Funkcjonariusze patrolują ulice miasta w zielonych mundurach – kolorze bezpośrednio związanym z islamem.
Obrońcy praw człowieka twierdzą, że rząd Aceh powinien natychmiast zakazać wymierzania kar w postaci chłosty za wykroczenia przeciwko muzułmańskiemu prawu, gdyż, jak sugerują, jest to jedna z form tortur, i nie będzie akceptowana przez międzynarodową społeczność międzynarodowej.
Tłum. Bart