Indie: muzułmański rozwód błyskawiczny ma być zakazany

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd Indii zaaprobował środek, który ma pomóc w egzekwowaniu decyzji sądu najwyższego dotyczącej tego wielowiekowego muzułmańskiego zwyczaju.

Rok temu sąd najwyższy orzekł przeciwko zwyczajowi potrójnego „talaqa”, uznając, że muzułmanie (mężczyźni) nie mogą unieważnić swojego małżeństwa, powtarzając to słowo po prostu trzykrotnie. Zgodnie z orzeczeniem sądu narusza to konstytucyjne prawa muzułmanek.

Wielu z 170 milionów muzułmanów mieszkających w Indiach stosuje muzułmańskie prawo w przypadku sporów rodzinnych. Wśród tych przepisów jest i taki, który pozwala mężczyznom na zakończenie małżeństwa przez trzykrotne wypowiedzenie arabskiego słowa „rozwód” – „talaq”. Słowo można powiedzieć w dowolnym miejscu i czasie, nawet w ramach rozmowy telefonicznej czy poprzez wysłanie sms.

Rząd ma sześć miesięcy na uzyskanie zgody parlamentu, aby nowe rozporządzenie stało się prawem. Na razie urzędnicy z Indii mogą skorzystać z tego środka w celu podjęcia kroków prawnych przeciwko podejrzanym. Minister prawa Ravi Shankar Prasad powiedział, że prawie 22 kraje, w tym Pakistan i Bangladesz, zakazały już tego zwyczaju.

Indyjska Muzułmańska Rada Prawna nie aprobuje tego zwyczaju, jednak sprzeciwia się wszelkim ingerencjom sądowym w sprawy religijne. Członkowie Rady poprosili, aby temat potrójnego talaq został pozostawiony społeczności muzułmańskiej. Jednak kilku muzułmańskich aktywistów potępiło to stanowisko.

Indyjskie muzułmanki protestują przeciwko zakazowi błyskawicznego rozwodu
Indyjskie muzułmanki protestują przeciwko zakazowi błyskawicznego rozwodu

Po decyzji Sądu Najwyższego rząd premiera Narendry Modi zaproponował ustawę, która uznaje  zwyczaj potrójnego talaq za przestępstwo. Została ona zatwierdzona przez niższą izbę parlamentu, w której partia Modiego ma większość. Czeka jednak wciąż na zatwierdzenie przez izbę wyższą, w której większość ma opozycja. Główna opozycyjna partia kongresowa sprzeciwia się projektowi ustawy z uwagi na trzyletni wyrok pozbawienia wolności dla sprawców. Chce mniej surowej kary.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W Indiach potrójny talaq był kontynuowany z powodu praw, które dają muzułmanom, chrześcijanom i hinduistom pozwolenie na przestrzeganie praw religijnych w kwestiach małżeństwa i innych sprawach rodzinnych. Podczas gdy większość hinduskich praw osobistych zmieniła się z biegiem lat, prawa muzułmańskie zostały pozostawione przywódcom religijnym i rzadko się zmieniają.

Oprac. GB na podstawie https://apnews.com

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook