Indie: hinduiści przeciwko głośnikom na meczetach

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

National Green Tribunal NGT), indyjska rządowa agenda ochrony środowiska, ma przeprowadzić inspekcję dla ustalenia, czy meczety we wschodnim Delhi przekraczają dopuszczalny poziom hałasu.

Zarzut został przedstawiony przez nacjonalistyczne ugrupowanie Akhand Bharat Morcha (ABM), które twierdzi, że nielegalne użycie głośników w meczetach we wschodnim Delhi negatywnie wpłynęło na zdrowie i spokój mieszkańców. Zdaniem ABM działalność niektórych meczetów narusza ustawę o ochronie środowiska, a  władze nie podjęły żadnych działań pomimo kilku skarg. ABM twierdzi również, że te miejsca kultu znajdują się w strefach ciszy, w których mieszczą się szkoły i szpitale, a hałas z głośników przewyższa ustalony poziom decybeli. Organizacja stara się o zakaz używania głośników już od 2016 roku.

Zwolennicy Akhand Bharat Morcha w kwietniu zakłócili obchody dorocznego święta Hanuman Jayanti, kiedy to pod czterema meczetami we wschodnim Delhi i Shahdarze niektórzy członkowie procesji wymachiwali mieczami, odpalali petardy i ustawiali szafranowe flagi (symbole hinduizmu). Policja w Delhi ogłosiła jednak, że w sprawie tych wydarzeń nie dokonano żadnych aresztowań.

Zwolennicy ABM demonstrują przeciwko meczetom we wschodnim Delhi (2017)
Zwolennicy ABM demonstrują przeciwko meczetom we wschodnim Delhi 

Przewodniczący Akhand Bharat Morcha powiedział: „Hindusi również używają głośników przy świątyniach, ale muszą formalnie uzyskać pozwolenie, inaczej ściga ich policja. Ale muzułmanie w Indiach nie potrzebują żadnych zezwoleń na używanie głośników pięć razy dziennie. Wiele konfliktów między społecznościami wybucha właśnie z powodu hałasu, jaki czynią meczety. (…) Nie wierzymy w Allaha, Mahometa i Koran. Więc dlaczego oni (muzułmanie i meczety) zmuszają nas do słuchania supremacji islamu pięć razy dziennie?

JP, na podst. https://indianexpress.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook