Imamowie i rabini jednym głosem w Materze

Matera to unikalne miasto w regionie Basilicata (płd. Włochy) – wykute w wapiennych skałach. Służyło jako plener filmowy m.in. w filmie 'Pasja" Mela Gibsona, "grając" Jerozolimę. W roku 2019 Matera została jedną z europejskich stolic kultury. (Foto: Piotr Jankowski)

Imamowie i rabini z całej Europy rozpoczęli w niedzielę szczyt zorganizowany przez Muslim Jewish Leadership Council (MJLC) w Materze, w południowych Włoszech. Tematem obrad są antysemityzm, islamofobia i nacjonalistyczny populizm.

Projekt ten jest o tyle wyjątkowy, że do tej pory przywódcy muzułmańscy i żydowscy pojawiali się razem tylko podczas publicznych wydarzeń organizowanych przez polityków, czy też trójstronnych dialogów między chrześcijanami, Żydami i muzułmanami lub na konferencjach międzywyznaniowych. Dialog odbywa się też często poza zasięgiem opinii publicznej, jak na przykład w zeszłym roku, kiedy grupa 30 rabinów odwiedziła Tunezję.

Tarafa Baghajati, wiedeński inżynier, który jest także jednym z czołowych  przywódców muzułmańskich w Austrii, opisał szczyt jako „delikatny kwiat, który należy pielęgnować i który zasługuje na dalsze wsparcie”.

MJLC została ustanowiona trzy lata temu przez 14 europejskich przywódców żydowskich i muzułmańskich, którzy spotkali się w Wiedniu w Międzynarodowym Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego Króla Abdullaha bin Abdulaziza, znanym jako KAICIID. Rabin Pinchas Goldschmidt, przewodniczący Konferencji Europejskich Rabinów (CER), był członkiem założycielem.

Według Deutsche Welle KAICIID cieszy się szacunkiem wśród ekspertów, mimo że jest finansowany przez Arabię ​​Saudyjską. Jednak w czerwcu parlament austriacki zagłosował za wycofaniem się z tej międzynarodowej grupy i anulowaniem zezwolenia dla KAICIID na siedzibę w Wiedniu. Austria, Hiszpania i Arabia Saudyjska były pierwszymi założycielami Centrum.

Niemniej jednak, jak komentuje JewsihPress.com, spotkanie w Materze stanowi nowy wymiar dialogu, ponieważ przybyli na nie imamowie i rabini z całej Europy, od Irlandii poprzez Rumunię, od Grecji po Portugalię. Sekretarz generalny CER, Gady Gronich, powiedział DW, że wybierając Materę (jedną z kulturalnych stolic Europy 2019), grupa chciała podkreślić fakt, że „wszyscy jesteśmy częścią europejskiej kultury”. Dodał też, że spotkanie we Włoszech jest znaczące także dlatego, iż prawicowy rząd zamierza ograniczyć praktyki religijne związane z ubojem zwierząt i obrzezaniem młodych mężczyzn, które są powszechne w judaizmie i islamie. Na razie te inicjatywy zostały odłożone na bok, powiedział.

Gronich powiedział, że muzułmanie i Żydzi planują wykorzystać konferencję w Materze, aby utworzyć nowy komitet złożony z dwóch przywódców żydowskich i dwóch muzułmańskich, dla publicznego dyskutowania kontrowersyjnych tematów i omawiania ich z europejskimi liderami politycznymi.

Z kolei Baghajati odniósł się do „wzrostu znaczenia prawicowych populistów” na całym kontynencie. Wskazał na Alternatywę dla Niemiec (AfD), skrajnie prawicowe partie w Austrii, Matteo Salviniego i jego partię Liga we Włoszech oraz Partię Wolności Geerta Wildersa (PVV) w Holandii. Jako przykład wspólnego działania podał akcję w Berlinie, gdzie żydzi i muzułmanie protestowali wspólnie zarówno przeciwko antysemityzmowi, jak i islamofobii – na przykład jeżdżąc po mieście na rowerze tandemowym w parach – żyd i muzułmanin.

Innym tematem, który ma zostać omówiony na konferencji, jak podaje DW, jest problem antysemityzmu wśród uchodźców i migrantów.

„Przypadki antysemityzmu wśród migrantów są niepokojące – powiedział Gronich. – Niestety o takich przypadkach słyszymy coraz częściej, co tydzień. Jednak społeczność żydowska ma wielu muzułmańskich partnerów i przyjaciół w całej Europie, którzy wraz z nami sprzeciwiają się temu zjawisku”.

Gronich powiedział, że odbyło się już wiele „formalnych i nieformalnych” dyskusji mających na celu rozwiązanie problemu. Dodał, że „nie możemy zapominać, że istnieje wiele grup po stronie muzułmańskiej, które nie chcą z nami rozmawiać. Nie wszystko jest różowe i nie wszyscy są skłonni do dialogu. Ale chcemy wymieniać się pomysłami z tymi, którzy chcą rozmawiać, abyśmy mogli wspólnie budować przyszłość”.

JotPe, na podst. https://www.jewishpress.com ; https://www.dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign