Imam ostrzegł władze o planach terrorystów

Canadian train
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Członkowie kanadyjskiej społeczności muzułmańskiej ostrzegli władze o planie ataku terrorystycznego na pociąg. Miał on być przeprowadzony przez dwóch współpracujących z Al-Kaidą mężczyzn.

22 kwietnia Kanadyjska Królewska Policja Konna (odpowiednik amerykańskiego FBI – przyp. tłum.) oświadczyła, że aresztowano Raeda Jasera z Toronto i podejrzanego o współudział Chiheba Esseghaiera z Montrealu. Zarzuca się im planowanie wykolejenia pociągu Via Rail Canada.

Muhammad Robert Heft, przywódca społeczności muzułmańskiej z Ontario powiedział “Toronto Sun”, że miejscowy imam pomógł udaremnić plan ataku, zawiadamiając o nim władze. „Ostatecznie nie chodzi o to, jak się ubierasz, ale o to, jak myślisz – oświadczył. – Nasza społeczność może wyglądać trochę inaczej, ale nasze serca kochają Kanadę. To nasz kraj. Nasze plemię. Chcemy bezpieczeństwa dla wszystkich Kanadyjczyków niezależnie od ich religii.” Heft walczy ze stereotypem, że kanadyjscy muzułmanie nie dzielą się informacjami z władzami. „Musimy walczyć na pierwszej linii frontu – powiedział. – Tłumić problemy w zarodku albo współpracować z władzami, żeby winni odpowiedzieli przed sądem”.

Canadian train

Heft powiedział CNN, że policja kanadyjska opowiedziała o pomocy imama w udaremnieniu ataku podczas poniedziałkowego zebrania z członkami społeczności islamskiej. „Wspieramy działania policji i dziękujemy jej za przeprowadzenie śledztwa oraz schwytanie sprawców zanim doszło do ataku – stwierdził. – Cieszymy się też ze spotkania, na którym opowiedziano nam o tym, co się wydarzyło.”

Podejrzani o próbę przeprowadzenia ataków byli obserwowani od ponad roku. Imam Yusuf Badat z Islamic Foundation of Toronto powiedział kanadyjskiemu CBC, że wskazówki społeczności muzułmańskiej doprowadziły do  ich aresztowania. Dwóch mężczyzn ujęto – według słów ambasadora amerykańskiego Davida Jacobsona –  w wyniku „rozległej” operacji międzynarodowej. „Podkreśla to fakt, że stoimy przed realnym zagrożeniem i wszyscy ponosimy odpowiedzialność – oświadczył Jacobson – Musimy być wszyscy czujni, żeby uniknąć zagrożeń i utrzymać Amerykę Północną bezpieczną.”

Jaser i Esseghaier są oskarżeni o otrzymywanie „wskazówek i rad” od członków Al-Kaidy z szyickiego Iranu (mimo że Al-Kaida jest organizacją sunnicką, co podkreśliła Associated Press). Do postawionych im zarzutów należy działanie w zmowie w celu przeprowadzenia ataku i zamordowania ludzi w powiązaniu z grupą terrorystyczną.

Tłumaczenie Veronica Franco

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2013/04/23/muslims-foil-terror-plot-canada_n_3140528.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook