Holandia pozbawi dżihadystów obywatelstwa

Parlemanet holednerski przegłosował w środę ustawę, która umożliwia odbieranie holenderskiego obywatelstwa dżihadystom – jeśli mają podwójne obywatelstwo. Jeśli mają tylko obywatelstwo holenderskie to zgodnie z międzynarodowymi przepisami nie można im odebrać obywatelstwa, bo byliby bezpaństwowcami.

Zgodnie z ustawą minister sprawiedliwości będzie mógł odebrać obywatelstwo osobom, które wstąpiły za granicą do organizacji terrorystycznych, takich jak ISIS – nawet jeśli nie zostały skazane przez sąd za terroryzm – ponieważ stanowiłyby zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, gdyby powróciły do Holandii, powiedział minister sprawiedliwości. Nie będą mogły powrócić do Holandii ani wjechać na teren Schengen.

Holandia jest pierwszym krajem zachodnim, który będzie pozbawiać obywatelstwa dżihadystów. Wcześniejszy pomysł francuski został przez prezydenta Hollande wycofany z powodu zbyt silnego oporu jego własnej partii w parlamencie. (g)

Źródło Arutz Sheva

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom