Holandia: Czy pies ma naturę Allaha?

Muzułmanki bawią się z psem
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Kiedyś mnich zapytał mistrza zen Zhao Zhou: Czy pies ma naturę Buddy?
Zhao Zhou odrzekł: Mu! (chin. Wu), co oznacza nie.

I jak tłumaczą praktykujący zen, nie jest to zaprzeczenie, że nie posiada, ale zanegowanie samego dualistycznego myślenia – nie można nikogo „wykluczyć” z absolutu.

Muzułmanki bawią się z psemJest to najpopularniejszy koan zen, ale głowią się nad nim nie tylko w zamkniętym kręgu japońskich buddystów. W Holandii w miasteczku Liendert, w dzielnicy Amersfoort trwa żywa debata na temat natury psa. Odwiedzający meczet El Fath muzułmanie i właściciele psów spierają się o to, czy psy mogą swobodnie biegać na terenie za meczetem.

Niektórzy z uczęszczających do meczetu muzułmanów są zdenerwowani biegającymi bez smyczy psami, ponieważ pies w islamie jest zwierzęciem nieczystym. Właściciele z kolei utrzymują, że teren przeznaczony jest do wyprowadzania zwierząt i ani myślą o prowadzaniu psów na smyczy.

Muzułmanie nie chcą, żeby nieczyste stworzenia zbliżały się do nich zaraz po tym, jak w modlitwie oczyścili swoje dusze. Ineke Simonis, właścicielka czworonogiego przyjaciela Pico, mówi, że czasami sprzeczają się i nie jest to miłe. Krzyczą na mnie, że mój pies nie może tu swobodnie biegać. Wtedy odkrzykuje im, że są w błędzie.

Na planie miasta widać, że tereny wokół Valleikannal, w tym i ten za meczetem, są przeznaczone do wyprowadzania zwierzaków.

Mieszkaniec miejscowości, Bert van der Kuil, wyprowadza swoje psy wzdłuż kanału od czterdziestu lat. Nie zamierza trzymać ich na smyczy w okolicach meczetu, pomimo że kilka razy z tego powodu o mało nie doszło do walki z grupą młodych muzułmanów. Jeżeli będzie nakaz wyprowadzania psa na smyczy, będzie oznaczało to wojnę w dzielnicy, mówi. Inny mieszkaniec, Bert Meijer, nie spuszcza swojego psa, uważając, że to kwestia szacunku.

Nie wszyscy muzułmanie są tego zdania co marokańscy imigranci w Holandii z Amersfoort. W jednym z meczetów we Włoszech dopuszczono ostatnio, by pies przewodnik doprowadzał niewidomego muzułmanina do meczetu.

Sprawa trafiła do rady miejskiej, jak na razie jednak mędrcy medytują.

JW na podst. islamineurope.blogspot.com oraz wikipedia.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook