Hiszpanie wychodzą z Afganistanu w 2014

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero zapowiedział, że jego kraj „wycofa z Afganistanu do 2014 roku włącznie wszystkich swoich żołnierzy”.

Minister obrony narodowej Bułgarii Aniu Angełow oświadczył natomiast, że nie wykluczone jest, że większość 600-osobowego bułgarskiego kontyngentu zostanie wycofana z Afganistanu do połowy przyszłego roku.

Premier Zapatero, który wypowiadał się na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli, oświadczył, że kontyngent 1 500 hiszpańskich żołnierzy przebywających obecnie w Afganistanie będzie stopniowo wycofany w ciągu 2012 roku i następnych dwóch lat.

Wycofywanie rozpocznie się w pierwszym półroczu 2012 roku. w tym czasie powróci do kraju około 10 proc. wojska. W pierwszym półroczu 2013 roku hiszpańska obecność wojskowa w Afganistanie zostanie zmniejszona o ok. 40 proc. Według słów premiera Zapatero, wycofywanie hiszpańskiego kontyngentu wojskowego zakończy się w 2014 roku.

„Mając na uwadze ewolucję sytuacji”

Szef rządu hiszpańskiego dodał, że przedstawia ten plan, „mając na uwadze ewolucję sytuacji”.
Hiszpania uczestniczy w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) od 2002 roku. Plan wycofywania jej wojsk z Afganistanu został podany do wiadomości, gdy w ubiegłą środę prezydent USA Barack Obama oznajmił, że jeszcze w tym roku powróci do Stanów Zjednoczonych 10 000 amerykańskich żołnierzy i że do września 2012 r. opuści ten kraj 33 000 żołnierzy.

Więcej na: tvn24.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook