Hiszpania: Muzułmanie chcą zawłaszczyć kościoły

Katedra w Kordobie
| 52 komentarzy|
image_pdfimage_print

Muzułmanie chcą współużytkować katedrę w Kordobie. Jednocześnie domagają się przekazania „słabo używanych” kościołów do użytkowania jako meczety. Biskup Kordoby jest zdeterminowany, by bronić Kościoła.

Katedra w Kordobie
Katedra w Kordobie

Demetrio Fernandez, biskup Kordoby ostrzega, że jakiekolwiek próby „współużytkowania” katolickiej katedry przez muzułmanów, są tylko eufemizmem, oznaczającym „Katolicy, wynocha!.” „Nie odejdziemy, chyba że zostaniemy stąd wyrzuceni, ponieważ od 16 wieków było to miejsce chrześcijańskich modłów,” oświadcza.

Muzułmańskie grupy nacisku nalegają na to, by katedra została przekazana do użytku muzułmanom na mocy wspólnej umowy. Biskup twierdzi jednak, że miejsce to należało do chrześcijan przez 16 wieków, podczas gdy muzułmanie okupowali je przez ponad czterysta lat.

Biskup podkreśla, iż mimo tych niesnasek Kościół utrzymuje dobre stosunki z muzułmanami. Aczkolwiek ciągłe próby poszukiwania „pokoju, sprawiedliwości i współżycia narodów to jedna rzecz, a czym innym jest dzielenie tej samej świątyni – co jest niemożliwe.” Ani po stronie islamu ani chrześcijaństwa nie jest możliwe współdzielenie miejsca modlitw.

Fernandez podkreśla za istotne „by wiedzieć, że tam gdzie modlą się muzułmanie, nikt inny nie może się modlić.” „Niektóre rzeczy można dzielić, innych nie,” podkreśla swoje stanowisko.

W kwietniu br., w Wielkim Tygodniu, grupa muzułmanów siłą próbowała wedrzeć się do katedry i modlić w tym miejscu. Dwie osoby zostały zranione w trakcie tego zajścia. W tygodniu obchodów Wielkanocnych katolicy czczą męczeńską śmierć Jezusa i jego zmartwychwstanie, czemu zaprzecza islam.

Katedra zajmuje budynek, który w całości był kiedyś meczetem. Jednocześnie meczet powstał na ruinach katolickiego kościoła z czasów Wizygotów – zburzonego przez muzułmańskich najeźdźców w następstwie podbicia Hiszpanii, w roku 711. Meczet zbudowano używając materiałów takich, jak marmurowe kolumny, które zostały zabrane z innych katolickich świątyń, burzonych przez muzułmanów. W 1492 roku, kiedy muzułmańskie siły zostały pobite przez króla Ferdynanda i królową Izabelę, kościół postanowił zachować całą strukturę zamiast ją niszczyć.

Współcześni muzułmanie, pod przywództwem Mensur Escudero, domagają się, żeby katolickie kościoły – ich zdaniem zbyt rzadko używane – zostały przekazane muzułmanom. Socjaliści, jak Jose Chamizo, są za przyjęciem rozwiązania o wspólnym użytkowaniu, jakkolwiek Kordoba posiada już meczet.

JW na podst. Spero News

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook