Hirsi Ali”: Odebrać feminizm idiotkom

Dr Matt Taylor w "kontrowersyjnej" koszuli
| 18 komentarzy|
image_pdfimage_print

Ayaan Hirsi Ali powiedziała niedawno, że współczesny feminizm amerykański jest zajęty „błahostkami i głupotami” i powinien na nowo sformułować swoje cele.

Dr Matt Taylor w "kontrowersyjnej" koszuli
Dr Matt Taylor w „kontrowersyjnej” koszuli

Przemawiając na bankiecie wydanym przez Forum Niezależnych Kobiet organizacji Women of Valor, podczas którego wręczono jej nagrodę za odważną postawę, Hirsi Ali przypomniała zebranym, jak daleko feminizm odszedł od swych początkowych ideałów.

„Chciałabym wam przypomnieć, że kiedyś, dawno temu, feministki walczyły o podstawowe prawa dla kobiet, na przykład dostęp do edukacji (…) Walczyły o uznanie dziewcząt za równe mężczyznom istoty ludzkie i o uznanie ich prawa do osobistej wolności.”

Hirsi Ali opowiedziała o swoim dorastaniu w Somalii, gdzie kobietom nie wolno było opuszczać domu bez pozwolenia i bez towarzystwa męskiego opiekuna. „Jeśli kobiecie coś się przytrafiło – a w miejscu, z którego pochodzę maltretowanie, molestowanie i gwałty były na porządku dziennym – i tak nie mogła nikomu się poskarżyć, bo przecież sama sobie była winna, skoro wyszła z domu. Już jako dziecko była wydawana za mąż i odtąd musiała się podporządkować się mężowi. Feministki na Zachodzie walczyły przeciwko takiemu traktowaniu kobiet i wygrały.”

Ale, jak twierdzi Hirsi Ali, dzisiejszy feminizm trwoni ten kredyt zaufania, jaki udało mu się niegdyś wywalczyć: „Podobnie jak wy, z całego serca potępiam idiotyczne akcje, jak afera z koszulą naukowca, który brał udział w operacji osadzenia robota na komecie (Hirsi Ali ma na myśli kontrowersje, jakie wywołała koszula jednego z uczestników misji Rosetta, na której to koszuli widać było skąpo odziane panie). Oto mamy mężczyznę, który dokonuje przełomu w nauce, a jedyne, co organizacje kobiece mają tu do powiedzenia, to protesty przeciwko ‘seksistowskiej’ koszuli. Musimy odebrać feminizm tym idiotkom i sformułować jego cele na nowo.”

Według Hirsi Ali feminizm powinien znowu walczyć o to, co naprawę ważne dla kobiet – o ich prawo do edukacji i do poruszania się bez męskiego opiekuna. Tych praw odmawia się im w wielu częściach świata, na przykład tam, gdzie panuje radykalny islam.

Rol na podst. www.washingtonexaminer.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze