Hillary Clinton umożliwiała finansowanie terroryzmu?

hillary clinton
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd USA został pozwany przez Amerykanów z Izraela do sądu za umożliwienie finansowania palestyńskich grup terrorystycznych. 

Departament Stanu wraz z jego była szefową Hillary Clinton, stał się przedmiotem zarzutów w procesie federalnym, między innymi naruszenia ustawy o przeciwdziałaniu terroryzmowi. Grupa dwudziestu czterech Amerykanów mieszkających w Izraelu, wśród nich ofiar terroryzmu, złożyła pozew przeciwko rządowi USA dotyczący finansowania przez niego teroryzmu palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

Powództwo cywilne twierdzi w pozwie złożonym w sądzie rejonowym w Waszyngtonie, że Departament Stanu zignorował wymagania Kongresu dotyczące zasad bezpieczeństwa i przejrzystości związanych z amerykańską pomocą dla Autonomii Palestyńskiej (PA). W wyniku niezgodności proceduralnych, amerykańskie fundusze wciąż płyną do grup terrorystycznych – Hamasu, Organizacji Wyzwolenia Palestyny (PLO), Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (PFLP) i Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Według pozwu, Amerykanie mieszkający w bliskości tych grup terrorystycznych należą do kategorii osób, których bezpieczeństwo miało być chronione przez Kongres dzięki zabezpieczeniom i regulacjom, które są jednak ignorowane przez Biały Dom, Departament Stanu i USAID ( Agencja Stanów Zjednoczonych d/s Rozwoju Międzynarodowego).

W postępowaniu prosi się sąd federalny o przeanalizowanie postępowania Departamentu Stanu i zabezpieczeń dotyczących funduszy rozprowadzanych przez USAID w ramach programów wspierających Autonomię Palestyńską i jak i UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie). Pozywający zwracają się również o zawieszenie dalszej pomocy amerykańskiej dla tych organizacji, dopóki pomoc ta łamie przepisy i wymogi Kongresu.

Skarżący reprezentowani są przez adwokatów Normana Steinera z Nowego Jorku i Nitsanę Darshan-Leitner z Tel Awiwu. Darshan-Leitner, szefowa Shurat Ha Din – Israel Law Center (Izraelskiego Centrum Prawa), podkreśliła, że „amerykańskie fundusze po przekazaniu ich PA i UNWRA są trudne do wyśledzenia, a Departament Stanu zbyt słabo wymaga od Palestyńczyków wykorzystywania rachunków bankowych i innych metod transferu pieniędzy, które umożliwiałyby należytą przejrzystość”. Założyciel izraelskiej grupy przeciwdziałania terrorowi dodał, że „część rządu amerykańskiego, zwłaszcza Departament Stanu i USAID łamią prawo i muszą natychmiast zaprzestać wszelkich form finansowania Autonomii Palestyńskiej. Stany Zjednoczone pomagają Palestyńczykom w zabijaniu niewinnych ludzi”.

Amerykański Departament Stanu, zgodnie z ustawą dotyczącą zwalczania terroryzmu, nie ma prawa dostarczania „materialnego wsparcia” zdelegalizowanym grupom terrorystycznym. Szacuje sie jednak, że od czasów podpisania porozumień w 1993 roku w Oslo, Departament Stanu USA przekazał Palestyńczykom przez USAID ponad cztery miliardy dolarów. Część z tych funduszy nielegalnie trafiła w ręce terrorystów. Ponadto USA dają średnio 200 milionów dolarów rocznie należącej do ONZ agencji UNRWA. W latach budżetowych 2008 i 2009, UNRWA przekazała co najmniej pięćset milionów dolarów odbiorcom na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

Shurat HaDin – Izraelskie Centrum Prawa jest organizacją z siedzibą w Izraelu, działającą na rzecz przestrzegania praw obywatelskich i liderem w zwalczniu organizacji terrorystycznych i reżimów, które wspierają te organizacje poprzez procesy sądowe na całym świecie. Shurat HaDin dąży do bankructwa grup terrorystycznych i powstrzymania ich przestepczej działalności. Założona w 2003 roku w Tel Awiwie organizacja pracuje wspólnie z zachodnimi agencjami wywiadowczymi i wolontariuszami – prawnikami na całym świecie, by podejmować działania prawne w imieniu ofiar terroryzmu. Organizacja okazała się skuteczna i m.in. zamroziła ponad 600 mln dolarów majątku terrorystów oraz zebrała sto dwadzieścia milionów dolarów wpłat na rzecz ofiar terroryzmu i ich rodzin.

Tłumaczenie: Zenon Myszkowski
Źródło:http://israellawcenter.wordpress.com/2012/11/27/hillary-clinton-sued-by-americans-over-funding-of-palestinian-terror-groups/
rg

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook