Hezbollah stracił 1/3 żołnierzy w Syrii

Members of Lebanon's Hezbollah carry the coffin of their comrade Hussein Ahmed Abul Hassan during his funeral in southern Beirut on May 21, 2013. Elite Hezbollah fighters poured across the border from Lebanon into Syria to lead a withering assault by President Bashar al-Assad's forces on the rebel stronghold of Qusayr, the Syrian Observatory for Human Rights reported. The Britain-based watchdog said at least 31 Hezbollah fighters have been killed in the battle for Qusayr since May 19, as well as 70 rebels, nine soldiers, three paramilitary fighters and four civilians. AFP PHOTO/STR        (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Libańska szyicka milicja Hezbollah odnotowała śmierć od 1300 do 1500 swoich ludzi, którzy polegli w walkach w syryjskiej wojnie domowej, co oznacza, że wraz z rannymi straciła, według izraelskich szacunków, aż jedną trzecią swojej siły bojowej.

Niektórzy z pięciu tysięcy członków organizacji zostali ranni w walce u boku wojsk reżimu Asada z grupami rebeliantów, w tym państwa islamskiego. W miniony weekend media arabskie podały, że Hezbollah stracił 14 bojówkarzy w walkach z ISIS w rejonie Baalbek w pobliżu granicy z Syrią. Według tych doniesień, ISIS również poniosło straty: dziesiątki dżihadystów zostało zabitych i wielu rannych.

Ostatnio Hezbollah publikuje dane o swoich ludziach zabitych w Syrii i nie stara się ukryć  strat, w przeciwieństwie do polityki z pierwszych lat syryjskiej wojny domowej, która wybuchła w 2011 roku. Walczącym wyprawia się teraz oficjalne pogrzeby, a ich trumny przykrywane są flagą Hezbollahu.

Siły Hezbollahu walczą nie tylko w pobliżu granicy Syrii i Libanu, ale również w Alawistanie w pobliżu Latiki w północno-zachodniej Syrii, bastionie syryjskiego prezydenta al-Asada.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy Hezbollah walczył również z syryjskimi ugrupowaniami opozycyjnymi w rejonie Idlib obok członków Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i regularnej syryjskiej armii oraz przy wsparciu rosyjskiej osłony lotniczej w ramach wysiłków Moskwy, aby podtrzymać Asada, sojusznika Rosji.

Jednak Irańska Gwardia Rewolucyjna poniosła również ciężkie straty; według informacji irańskich mediów 80 żołnierzy zginęło, a nieznana liczba została pojmana przez różne oddziały syryjskich rebeliantów.

W lipcu Radio Izrael poinformowało, że Hezbollah aresztował 175 własnych bojowników gdy odmówili walki w syryjskim mieście Zabadani, w pobliżu granicy z Libanem.

Raport cytuje również arabską gazetę „Asharq al-Awsat”, która miała twierdzić, że bojownicy Hezbollahu wysyłani do Syrii, żeby wesprzeć reżim, zaczęli okazywać niechęć do konfrontacji z grupami rebeliantów dążącymi do obalenia Asada.  Miało się to zacząć po tym, jak 120 bojowników Hezbollahu zginęło w walkach z grupami opozycyjnymi, a kolejnych 200 zostało rannych.

Xsara na podstawie:  http://www.timesofisrael.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook