Hezbollah ostrzega Obamę, lecz sam jest zagrożony

hezbollah
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Hezbollah ostrzegł prezydenta Obamę, że „zachodnie uderzenie w Syrii natychmiast pogrąży Liban w piekle wojny z Izraelem”.

Tymczasem jednak, podczas gdy sam Hezbollah jest zaangażowany po stronie sił wojskowych prezydenta Assada, wyłoniła się powiązana z Al-Kaidą grupa, zamierzająca zastąpić Hezbollah jako islamską siłę w Libanie, twierdzą źródła izraelskie.

Według centrum informacyjnego Meir Amit w Tel Awiwie, Brygady Abdullaha Azzama (AAB), które jak się uważa przeprowadziły rakietowy atak na Izrael w sierpniu, są islamską siatką idelogicznie powiązaną z globalnym dżihadem, wraz z Bractwem Muzułmańskim i Al-Kaidą. Ameryka umieściła tę organizację na liście grup terrorystycznych w 2010r.

Libańskie skrzydło Brygad Abdullaha Azzama jest z Hezbollahem w ostrej rywalizacji, która „wylała się” z Syrii również na terytorium Libanu. W lipcu 2013 organizacja przyznała się do odpowiedzialności za atak na pojazd jednego z przywódców Hezbollahu na granicy libańsko – syryjskiej. 17 lipca AAB wydała kąśliwe oświadczenie o Hezbollahu spowodowane jego wmieszaniem się w syryjską wojnę domową przeciwko sunnitom.

hezbollah

Jak podaje Meir Amit, Brygady Abdullaha Azzama zostały założone w 2009 r na zamówienie saudyjskiego agenta Al-Kaidy, nazwiskiem Saleh bin Abdallah al-Qaraawi, który walczył u boku Abu Mussaba al-Zarkawiego w Iraku. Jednak Al-Qaraawi został poważnie raniony przez pocisk wystrzelony przez USA w jego dom w Afganistanie; w rezultacie nie przewodzi już aktywnie organizacją.

Według Meir Amit nazwa grupy pochodzi od imienia Abdullaha Yussufa Azzama, Palestyńczyka, który podczas studiów  w Egipcie dołączył do Bractwa Muzułmańskiego i rozwinął radykalną islamską ideologię, zaadaptowaną później przez Osamę bin Ladena i Al-Kaidę. „Abdullah Azzam został zamordowany w  Peszawarze w Pakistanie w 1989 r. Jego ideologia bazowała na wizji islamu jako osobistego i konkretnego obowiązku każdego muzułmanina. Abdullah jest uwielbionym wzorem zarówno dla dżihadystów walczących przeciwko reżimowi Assada, jak i z racji swoich palestyńskich korzeni, dla Hamasu (organizacja nazwała jego imieniem meczety, ulice, a nawet swoją akademię wojskową w Stefie Gazy)” informuje Meir Amit.

Brygady Azzama Abdullaha mają swoje odgałęzienie w Libanie, działające w palestyńskich obozach dla uchodźców, szczególnie w Ein al-Hilweh. Według Saleha al-Qaraawiego, założyciela grupy, libański oddział nosi nazwę Kompanii Ziyad al-Jarrah – ich misją jest inicjowanie ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi z terytorium w Libanu, jak czynił to Hezbollah w przeszłości. Al-Qaraawi oznajmił także, że aktywność siatki Brygad Abdullaha Azzama w Libanie nie będzie ograniczona do rakietowego ostrzału Izraela oraz że grupa ma w zanadrzu różne posunięcia taktyczne, które mają „zaskoczyć wroga”.

Jak twierdzą libańskie media, organizacja ogłosiła także dżihad przeciwko siłom pokojowym  ONZ, stacjonującym w południowym Libanie.

Ziyad Al-Jarrah, którego imieniem nazwano gałąź AAB w Libanie, był jednym z 19 terrorystów którzy dokonali ataku na World Trade Center w 2001 r. Przez wiele lat mieszkał w Niemczech, gdzie się ożenił; potem przeniósł się do Afganistanu. Po przejściu treningu w Afganistanie pojechał do USA, aby uczestniczyć w zamachu z 11 września.

Tłumaczenie Kriss/PJ

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze