Halal w szwedzkich szkołach – protest rodziców

Kurczak halal produkcji duńskiej
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

W miejscowości Svedala w południowej Szwecji rodzice poskarżyli się na lokalną szkołę do Inspektoratu Szkół (Skolinspektionen) za podawanie uczniom mięsa halal.

Kurczak halal produkcji duńskiej
Kurczak halal produkcji duńskiej

 

 

 

 

 

Rodzice uznali, że jest to łamanie zasady bezwyznaniowości szwedzkiego systemu edukacji.  Sprawę omawiano w radzie miejskiej we wrześniu i stała się ona przedmiotem intensywnej dyskusji prowadzonej w mediach społecznościowych pomiędzy mieszkańcami a rodzicami.

W piśmie skierowanym do szkoły rodzice dowodzili, że podawanie mięsa halal łamie zasadę religijnej neutralności szkolnictwa. Jak podało Sveriges Radio okazało się, że miejskie szkoły przez ostatnie cztery lata serwowały mięso kurczaka halal pochodzące z Danii.

Halal oznacza każdą czynność lub przedmiot dozwolone przez islamskie prawo, nie ogranicza się do żywności i można to odnieść do każdej dziedziny życia. Mięso koszerne oraz halal są w Szwecji dozwolone pod warunkiem, że zwierzę zostało znieczulone przed zabiciem. Według Szwedzkiego Radia większość muzułmanów i żydów mieszkających w Szwecji akceptuje ten kompromis, mimo, że technicznie biorąc jest on niezgodny z zasadami halal.

Tłumaczenie: ND
Źródło: www.thelocal.se

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze