Grecy tworzą przeciwimigracyjną barierę na morzu

Ministerstwo obrony Grecji ogłosiło przetarg na stworzenie pływającej bariery o długości 2,7 km, która zabezpieczałaby wyspę Lesbos przed przypływającymi na nią z Turcji imigrantami.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Bariera ma wystawać o pół metra nad powierzchnię wody i mieć światła sygnalizacyjne, dzięki czemu będzie widoczna również  w nocy. Szacunkowy koszt to pół miliona euro. Jeśli bariera okaże się skuteczna, ministerstwo planuje stworzenie dłuższej bariery, piętnastokilometrowej.

W ubiegłym roku do Grecji przypłynęło 60 tysięcy osób; w obozach na greckich wyspach przebywa około 40 tysięcy imigrantów, parokrotnie więcej, niż obozy są w stanie pomieścić. Grecja nie radzi sobie z odsyłaniem imigrantów do Turcji, chociaż porozumienie z 2016 roku przewiduje taką możliwość.

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Media społecznościowe cenzorem XXI wieku

Muzułmańscy uczniowie wśród najgorszych na świecie

USA wprowadzają sankcje wobec Turcji