Wiadomość

Członkowie NGO pomagali w przemycie nielegalnych imigrantów

Policja grecka postawiła zarzuty 33 greckim członkom organizacji pozarządowych  i dwóm cudzoziemcom, oskarżając ich o aktywne pomaganie w przemycaniu z Turcji na wyspę Lesbos nielegalnych imigrantów. Nazwisk podejrzanych i nazw czterech organizacji policja na razie nie ujawnia.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Zarzuty są bardzo poważne. Policja twierdzi, że osoby te tworzyły zorganizowaną grupę, która przy pomocy zaszyfrowanych komunikatorów informowała potencjalnych imigrantów o dostępności miejsc na łodziach, które mają wypłynąć z Turcji, a przemytnikom wskazywała, na które plaże mają płynąć. Od czerwca bieżącego roku dzięki pomocy podejrzanych na Lesbos przypłynęły przynajmniej 32 łodzie, ale policja prowadzi dalsze śledztwo.

Z komunikatu policji dowiadujemy się, że podejrzanym członkom organizacji pozarządowych postawiono także zarzuty szpiegostwa i ujawniania tajemnic państwowych, a w śledztwie bierze udział grecki kontrwywiad. Stosowano bowiem jakieś formy zakłócania łączności statków straży przybrzeżnej, co przeszkadzało im w odnajdywaniu łodzi z imigrantami.

Opublikowane ostatnio propozycje Komisji Europejskiej dotyczące nowych zasad postępowania krajów Unii z nielegalnymi imigrantami przewidują dekryminalizację pomocy udzielanej przez organizacje pozarządowe nielegalnym imigrantom na morzu, czyli wyławianiu ich i transportowaniu do Europy. Jednak zarzuty greckiej policji dotyczą nie wyławiania lecz pomagania w organizowaniu wypraw łodziami i unikania straży przybrzeżnej, więc nawet gdyby przyjęto propozycje Komisji, czyny te nadal stanowiłyby przestępstwa. (g).

Źródło: astynomia.gr

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Bezkarna radykalizacja w brytyjskich więzieniach

Koronawirus osłabił nielegalną imigrację

Media społecznościowe cenzorem XXI wieku