Członkowie greckich NGO pomagali w przemycaniu nielegalnych imigrantów

Imigranci dotarli na Lesbos. Fot. Jim Black z Pixabay
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Policja grecka postawiła zarzuty 33 greckim członkom organizacji pozarządowych  i dwóm cudzoziemcom, oskarżając ich o aktywne pomaganie w przemycaniu z Turcji na wyspę Lesbos nielegalnych imigrantów. Nazwisk podejrzanych i nazw czterech organizacji policja na razie nie ujawnia.

Zarzuty są bardzo poważne. Policja twierdzi, że osoby te tworzyły zorganizowaną grupę, która przy pomocy zaszyfrowanych komunikatorów informowała potencjalnych imigrantów o dostępności miejsc na łodziach, które mają wypłynąć z Turcji, a przemytnikom wskazywała, na które plaże mają płynąć. Od czerwca bieżącego roku dzięki pomocy podejrzanych na Lesbos przypłynęły przynajmniej 32 łodzie, ale policja prowadzi dalsze śledztwo.

Z komunikatu policji dowiadujemy się, że podejrzanym członkom organizacji pozarządowych postawiono także zarzuty szpiegostwa i ujawniania tajemnic państwowych, a w śledztwie bierze udział grecki kontrwywiad. Stosowano bowiem jakieś formy zakłócania łączności statków straży przybrzeżnej, co przeszkadzało im w odnajdywaniu łodzi z imigrantami.

Opublikowane ostatnio propozycje Komisji Europejskiej dotyczące nowych zasad postępowania krajów Unii z nielegalnymi imigrantami przewidują dekryminalizację pomocy udzielanej przez organizacje pozarządowe nielegalnym imigrantom na morzu, czyli wyławianiu ich i transportowaniu do Europy. Jednak zarzuty greckiej policji dotyczą nie wyławiania lecz pomagania w organizowaniu wypraw łodziami i unikania straży przybrzeżnej, więc nawet gdyby przyjęto propozycje Komisji, czyny te nadal stanowiłyby przestępstwa. (g).

Źródło: astynomia.gr

Akutalizacja: z późniejszych doniesień wynika, że wśród 35 osób aresztowanych jest aż 17 Niemców.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook