Frontex ostrzega przed licznymi terrorystami przybywającymi wśród imigrantów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Unijna agencja Frontex, która zajmuje się kontrolowaniem granic na południu Unii i rejestrowaniem osób tam przybywających ostrzegła w dorocznym raporcie Risk Analysis 2016, że wśród ponad miliona nielegalnych imigrantów/uchodźców, którzy przekroczyli granice unijne w 2015, mogą znajdować się liczni terroryści. Szokująca liczba osób z Europy pojechała walczyć w szeregach Państwa Islamskiego a teraz wraca, udając uchodźców – stwierdza Frontex. Granice unijne przekroczyło 1,8 mln nielegalnych imigrantów, ale wg Frontexu liczba ta jest niepełna, ponieważ bardzo wiele osób nie zostało zarejestrowanych. Większość osób przybywa bez dokumentów, więc procedura sprawdzania ich narodowości powinna być kluczowa, uważa Frontex.

Tak jednak nie jest. Frontex stwierdził, że duża liczba osób przybywa bez dokumentów lub z fałszywymi dokumentami albo składa wątpliwe oświadczenia o kraju pochodzenia. Jednak z powodu braku możliwości sprawdzenia ich oświadczeń i nieistnieniu kar za podawanie fałszywych informacji istnieje obawa, że osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa wykorzystują tę sytuację. Przykładem jest zamach paryski, którego dwóch uczestników zarejestrowało się wśród uchodźców na Lesbos prezentując fałszywe dokumenty syryjskie.

Wracający bez dokumentów terroryści mogą stwarzać sobie całkiem nową tożsamość na granicy lub składając wniosek o azyl i władze nie będą wiedziały, że są to obywatele innego kraju europejskiego, którzy pojechali walczyć do Syrii. (g)

Źródła: Daily Mail, The Telegraph

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze