Wiadomość

Francuzi chcą zatrzymania imigracji spoza Europy

Czy zatrzymać imigrację do Europy, sondaż we Francji CSA dla CNEWS
Czy zatrzymać imigrację do Europy, sondaż we Francji CSA dla CNEWS

Sondaż CSA przygotowany dla CNEWS w ubiegłym tygodniu odkrył, że 64% Francuzów popiera zatrzymanie pozaeuropejskiej imigracji.

Ponad sześciu na dziesięciu Francuzów odpowiedziało „tak” na pytanie „czy należy zatrzymać imigrację spoza Europy do Francji”, przeciwnego zdania było 36%; bez osób niezdecydowanych. Wyniki tego sondażu różnią się od wielu innych tym, że kobiety były bardziej za zatrzymaniem imigracji spoza Europy niż mężczyźni. 66% odpowiedziało „tak”, wobec 61% mężczyzn.

Kolejnym interesującym wynikiem badania jest wiek osób sprzeciwiających się imigracji. Najbardziej sprzeciwiali się starsi, od 50 do 64 roku życia, ale już drugą grupą byli młodzi między 25 a 34 rokiem (66%), co jest zaskoczeniem, bo młodzi są zazwyczaj bardziej otwarci, a w dodatku w młodszych grupach wiekowych jest więcej osób z tłem imigracyjnym.

Najbardziej przeciwne imigracji były klasy zarabiające poniżej średniej – 71%, jednak w klasach społecznych wyższych 59% też chciało zatrzymania imigracji.

Największy podział wśród badanych odzwierciedlał ich poglądy polityczne. Na lewicy tylko 37% osób odpowiedziało „tak” (zatrzymać imigrację); wśród centrystów było to 52%, a w partii Emmanuela Macrona 56%. Z kolei konserwatyści w 94% głosowali za zatrzymaniem imigracji do Francji. Na przeciwległych krańcach spektrum politycznego, w Zjednoczeniu Narodowym Marine Le Pen więcej osób było za ograniczeniem imigracji (99%), niż było ich temu przeciwnych w Niepokornej Francji Mélenchona, (70%).

Podobnie jak inne kraje Europy, Francja boryka się z napływem nielegalnej imigracji, a z drugiej strony z brakami kadrowymi na rynku pracy. Posłowie z Alp Nadmorskich niepokoją się wzrostem fali imigracyjnej przybywającej z terytorium Włoch, tymczasem według badań w siedmiu sektorach brakuje pracowników.