Wiadomość

Francja: mniej wiz dla mieszkańców Maghrebu

Mieszkańcom Tunezji, Algierii i Maroka trudniej będzie legalnie wjechać do Francji. Fot. Khakedtn, Wikimedia Commons

Francja ograniczy o połowę liczbę wiz wydawanych obywatelom Maroka, Algierii, a obywatelom Tunezji wydanych zostanie o jedną trzecią mniej wiz. Informację o tym podał w wywiadzie dla radia Europe 1 rzecznik rządu francuskiego Gabriel Attal.

Ograniczenia, które zaczną działać natychmiast, są według rzecznika efektem braku współpracy wspomnianych krajów w przyjmowaniu ich obywateli, których Francja próbuje wydalić z powodu wygaśnięcia ważności wiz. Aby można ich było odesłać do kraju, potrzebne jest specjalne zezwolenie konsularne, wydawane przez ambasady Maroka, Algierii i Tunezji.

Dokumenty te wydawane są dla mniej niż jednego procenta osób, które powinny być deportowane. Dlatego do Maroka wydalono w tym roku tylko 80 osób (na 3301 odmów przedłużenia pobytu), do Algierii wydalono 22 osoby (na 7731 odmów), a do Tunezji 131 osób (na 3424 odmów).

Decyzja rządu francuskiego została podjęta po trwających miesiąc wysiłkach dyplomatycznych, które nie przyniosły efektów. Algieria i Tunezja nie wyjaśniły publicznie, dlaczego nie wydają swoim obywatelom dokumentów pozwalających na ich wydalenie do kraju, natomiast marokański minister spraw zagranicznych Nasser Bourita tłumaczył, że jego kraj wydał 400 zezwoleń konsularnych, ale nie mógł wydać więcej, bo reszta osób odmówiła poddania się testowi na COVID, bez którego nie wolno wjechać do Maroka.

Wszystkie trzy kraje to byłe kolonie francuskie, pozostające w bliskich związkach z dawną metropolią. Do Francji przyjeżdżają co roku setki tysięcy ich obywateli, w roku 2019 Francja wydała przeszło 766 tysięcy wiz dla mieszkańców trzech krajów, z tego dla samych Algierczyków 275 tysięcy. W następnych 6 miesiącach wiz dla Algierczyków będzie tylko 31 500.

Temat imigracji jest jednym z głównym tematów  kampanii wyborczej we Francji przed wyborami prezydenckimi w maju, gdzie w ostatecznej rozgrywce zmierzą się przypuszczalnie prezydent Macron i przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen, która domaga się drastycznego ograniczenia imigracji do Francji i proponuje w tej sprawie referendum. (g)