Francuska pochwała polityki imigracyjnej Węgier

W poufnej notatce ambasadora Francji na Węgrzech, która przeciekła do mediów, znalazła się pochwała dla polityki migracyjnej premiera Viktora Orbána.

Notatka skierowana była do Pałacu Elizejskiego i czołowych urzędników Unii Europejskiej; ambasador Eric Fournier broni w niej węgierskiego przywódcę, pisząc, że polityka imigracyjna Orbána jest „wzorem” dla Europy i że wielu polityków na Zachodzie cierpi na „Węgrofobię”, jak podał francuski nadawca BFMTV.

Fournier określił węgierską politykę jako taką, która „przewiduje problemy stwarzane przez nielegalne ruchy migracyjne” i zbeształ  „media anglosaskie i francuskie”, stwierdzając, że „każdy demokratycznie wybrany rząd, który nie odpowiada ich światopoglądowi nazywany jest 'populistycznym'”.

Ambasador bronił też węgierskiego rządu przed zarzutami antysemityzmu – napisał że „prawdziwy współczesny antysemityzm” należy przypisać „muzułmanom Francji i Niemiec”. Lewicowi  politycy i media zarzucali Orbanowi antysemityzm z powodu kampanii przeciwko działaniom miliardera George’a Sorosa, jednak premier Netanjahu chwalił węgierskiego premiera za to, że „wciąż od nowa staje po stronie Izraela”.

Poproszony o komentarz, francuski prezydent Emmanuel Macron skrytykował Fourniera: „W żadnej mierze nie podzielam słów, które pan sformułował i które ujawniłeś”.

JP, na podst. https://www.bfmtv.com