Francja zaskarżona do Trybunału Praw Człowieka

Burka i Nikab
| 15 komentarzy|
image_pdfimage_print

Francuskie małżeństwo muzułmanów mieszkające w Wielkiej Brytanii zaskarży zakaz noszenia burki do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Chcą tym samym rzucić wyzwanie francuskiemu rządowi, który w ich mniemaniu wprowadził „niepotrzebny, niewspółmierny i bezprawny” zakaz noszenia islamskich ubiorów zasłaniających ciało. Twierdzą, że narusza to ich wolność przemieszczania się po terytorium Unii Europejskiej.Kobieta oczekuje około 11 tys. euro odszkodowania za rzekome łamanie jej praw.

Burka i Nikab

Ich prawnik, Robina Shah z centrum doradztwa imigracyjnego (Immigration Advisory Service) w Birmingham mówi, że „sprawa ma duże znaczenie dla jej klientów”. „Wskutek zakazu musieli opuścić swój ojczysty kraj, ponieważ zakaz ograniczał swobodę wyboru ich i ich córek”.

W dokumentach przesłanych do Strasbourga napisano, że para chce „mieszkać i pracować we Francji” , jednak zakaz powoduje, że „mają istotne zastrzeżenia wobec mieszkania tam na stałe”. Głównym pozywającym jest mąż, który „oczekuje i nakazuje”, że żona będzie nosić burkę i nikab. Jednocześnie jego małżonka twierdzi, że „szanuje i kieruje się” wskazówkami męża z własnej woli.

Reprezentująca ich prawniczka uważa, że muzułmanki we Francji „nie mogą korzystać ze swoich praw nie narażając się jednocześnie na przymus, prześladowania i dyskryminację”.(rol)
JW.

Na podst. Expatica

http://www.expatica.com/fr/news/local_news/french-couple-in-britain-in-legal-challenge-to-veil-ban_155342.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook