Francja zamyka meczety i szkoły powiązane z islamistami

Hakim el Karoui: we francuskich kręgach islamskich intelektualistów szerzą się radykalne islamistyczne ideologie, takie jak salafizm
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Francuski rząd zamknął zaangażowane w szerzenie islamistycznej ideologii meczety, szkoły i stowarzyszenia w piętnastu dzielnicach w całym kraju.

Minister spraw wewnętrznych Laurent Nuñez ogłosił zamknięcie dwunastu miejsc kultu, trzech szkół i dziewięciu stowarzyszeń powiązanych z radykalnym islamizmem. „Walczymy z politycznym islamem, który sugeruje, że prawo Boga jest ważniejsze niż prawo Republiki”, powiedział Nuñez w rozmowie z francuskimi mediami. Minister dodał, że jego zdaniem nie należy łączyć politycznego islamu z islamem jako religią.

Nuñez wspomniał, że lokale zostały zamknięte w piętnastu różnych dzielnicach, ale nie wskazał, których konkretnie akcja dotyczyła. Przedsięwzięcie jest częścią Narodowego Planu Zapobiegania Radykalizacji.

W kwietniu tego roku prezydent Emmanuel Macron obiecał, że zajmie się problemem politycznego islamu w drugiej połowie swojej pięcioletniej kadencji. Macron powiedział wtedy, że „zasada świeckości daje możliwość wiary w Boga oraz jej braku (…) i nie pozwala narzucać społeczeństwu konkretnej religii lub odchodzić w tym celu od praw Republiki”. Prezydent dodał, że „gdy mówimy o zasadzie świeckości, nie mówimy tak naprawdę o niej, lecz o komunitaryzmie, który zagościł w niektórych dzielnicach oraz o politycznym islamie, który chce odłączyć się od naszej Republiki”.

Według Hakima el Karouiego, eksperta ds. islamu z Montaigne Institute, we francuskich kręgach islamskich intelektualistów szerzą się radykalne islamistyczne ideologie, takie jak salafizm. Karoui, który w ubiegłym roku przygotował dla prezydenta Francji raport na ten temat, zwrócił uwagę na wzrost zagranicznych wpływów z krajów takich, jak Turcja i Arabia Saudyjska, które jego zdaniem finansują meczety i imamów promujących bardziej fundamentalistyczne i radykalne nurty islamu.

Bohun, na podst. http://www.leparisien.fr

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook