Wiadomość

Francja zamyka antysemickie meczety

Meczet w Cannes został zamknięty za wspieranie ugrupowań islamistycznych i propagowanie antysemityzmu.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin powiedział w środę, że nakazał zamknięcie meczetu w nadmorskim Cannes na Francuskiej Riwierze ze względu na antysemickie wypowiedzi, jakie tam padały. Jednocześnie meczet winny był wspierania dwóch organizacji zakazanych we Francji: Kolektywu Przeciwko Islamofobii we Francji (CCIF) i BarakaCity. Obydwa ugrupowania zostały zakazane ze względu na szerzenie „islamistycznej propagandy” wkrótce po zamachu na nauczyciela Samuela Paty w 2020 roku.

Przybytek zamknięto po konsultacji z burmistrzem Cannes Davidem Lisnardem. Dwa tygodnie wcześnie władze zamknęły meczet w północnej Francji ze względu na radykalne kazania imama. Zamknięcie tego meczetu, w Beauvais, 60 km na północ od Paryża, jest tymczasowe, na pół roku.

Imam z meczetu w Beauvais w swoich kazaniach „atakował chrześcijan, homoseksualistów i żydów”, powiedział Darmanin w wywiadzie dla CNews.

W październiku zamknięto też na sześć miesięcy meczet w Allonnes, 200 km na zachód od Paryża, w którym w kazaniach imam bronił zbrojnego „dżihadu”.

Na początku 2022 roku rząd Francji ogłosił, że będzie sprawdzał miejsca kultu religijnego w związku z podejrzeniami o szerzenie islamistycznej propagandy. Bezpośrednią przyczyną zaostrzenia polityki francuskich władz było morderstwo nauczyciela Samuela Paty, który rozdrażnił muzułmanów pokazując na lekcji karykatury Mahometa opublikowane przez magazyn satyryczny „Charlie Hebdo”.

Darmain poinformował, że we Francji za zradykalizowane uważa się 70 świątyń islamskich z ponad dwóch i pół tysiąca meczetów i salek modlitewnych. Obecnie zamkniętych jest 21 z nich.

〉 Przeczytaj też o azylantach, którzy za popełnienie przestępstwa stracą ochronę 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign