Francja: Sąd konstytucyjny odrzuca ustawę o islamskich finansach

islamscy bankierzy
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Sąd Najwyższy odrzucił ustawę wprowadzającą islamskie finanse do francuskiej bankowości. Miliardowych wpływów od muzułmańskich inwestorów nie będzie. Francja pozostaje wierna swojemu laickiemu charakterowi.

islamscy bankierzyZgromadzenie Narodowe w ubiegłym miesiącu, pomimo sprzeciwu socjalistów, przyjęło ustawę zezwalającą na podporządkowane finansów prawu szariatu. Opozycja argumentowała, że wymóg zgodności działań finansowych z prawem jakiejkolwiek religii narusza zasadę świeckości Republiki Francuskiej. W ustawie zostały zawarte warunki, które szariackie finanse muszą spełniać: brak odsetek, zakaz inwestowania w alkohol, hazard, czy papierosy.

Rada Konstytucyjna orzekła, że te zapisy nie powinny pojawić się w ustawie o finansowaniu małego i średniego biznesu. Francuski minister finansów Chritine Lagarde dążyła do jak najszybszego wprowadzenia ustawy, by zmienić Paryż w europejską stolicę islamskich finansów, licząc na miliardowe wpływy. Francja, która posiada największą muzułmańską mniejszość miała nadzieję wyprzedzić w tej dziedzinie Londyn. Według rządowych szacunków kapitał w wysokości 120 miliardów euro mógł wpłynąć do Francji po dostosowaniu się do islamskich podatków i prawa bankowego.

JW na podst. Expatica.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook