Francja: proislamska partia startuje w wyborach

Założona w 2012 roku proislamska partia L’Union des démocrates musulmans français (Unia Francuskich Muzułmańskich Demokratów) ogłosiła, że wystawi swoich kandydatów w wyborach lokalnych, które odbędą się w przyszłym roku.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Jej członkowie znajdą się na listach wyborczych w gminach Mantes-la-Jolie, Les Mureaux, Guyancourt i być może w Mantes-la-Ville w departamencie Yvelines, położonym na wschód od Paryża. W ostatniej z tych gmin władzę od 2014 r. sprawuje partia Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.

UDMF zamierza „reprezentować głos tej części społeczeństwa, która nie identyfikuje się z tradycyjnymi partiami”. Choć jej przedstawiciele utrzymują, że jest ona „świecka” i że „nie jest [partią] wyznaniową”, celuje ona ewidentnie w miasta zamieszkane w dużej części przez społeczność pochodzenia maghrebskiego, w większości muzułmańską. Partia opowiada się za rozwojem produkcji halal, prawa do noszenia chust w szkołach, ale także za wycofaniem Francji z NATO.

W rozmowie z dziennikiem „Le Parisien” jeden z mieszkańców miejscowości Les Mureaux o imieniu Samir wyznał, że stracił w ostatnich latach wszelkie nadzieje związane z Partią Socjalistyczną i choć, jak twierdzi, sam nie zagłosowałby na UDMF, to rozumie, dlaczego inni mogliby ich poprzeć. Zdaniem Samira partia ta jest „arabską wersją żółtych kamizelek”.

Przewodniczący Rady Instytucji Muzułmańskich w Yvelines, Aziz El Jaouhari, powiedział, że członkowie lokalnej społeczności nie są pod szczególnym wrażeniem nowej partii, ale zauważył, że „dyskurs związany z dyskryminacją i islamofobią może przemawiać do niektórych spośród nich”.

W tym roku UDMF wywołała poważne zamieszanie w Yvelines w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jej kandydaci zdobyli 16,74 % głosów w jednej z dzielnic Mantes-la-Jolie, a w całym mieście uzyskali w sumie 6,77 %. W związku z tym wynikiem pojawiły się spekulacje, że w 2020 r. partia może zdobyć miejsca w lokalnych władzach.

Bohun, na podst. http://www.leparisien.fr

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign