Francja: na wywiadówkę można w chuście

Islam Francja
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Po miesiącach dyskusji rząd francuski zdecydował, że zakaz noszenia chust przez muzułmańskie matki przebywające na terenie szkół powinien mieć charakter „zaleceń”, nie zaś jak się spodziewano – bezwzględnego zakazu.

Minister spraw wewnętrznych Francji Claude Guéant opublikował zespół zaleceń zatytułowanych „Sekularyzm oraz wolność wyznania”. Stwierdził, że w kwestii chust osobiście wolałby określenie „reguły dostosowawcze”, niż „legislacja”. Francja już wcześniej wprowadziła zakaz noszenia chust przez uczniów szkół. Prawo to weszło w życie w 2004 roku, zabraniając jednocześnie obecności jakichkolwiek symboli religijnych. Jego efekt był jednak najbardziej widoczny pośród muzułmańskich dziewczynek.

Francuski zakaz ma swoje źródło w ścisłym rozdzieleniu władzy od kościoła, popartego aktem prawnym w 1905 roku. Już w 1937 roku ówczesny minister edukacji instruował dyrektorów szkół aby powstrzymywali wprowadzanie jakiekolwiek symboli związanych z religią w swoich miejscach pracy. Jedynie prywatnym szkołom pozwolono zachować nieświecki charakter.

Islam Francja

„Czy powinno się zezwolić matkom na zachowanie chusty, gdy przekraczają one bramę szkoły? Czy stanowi to jednak problem?”, zastanawiał się Guéant. “Niektórzy, w tym same matki, utrzymują, że mają one prawo pozostawać w chustach. Inni twierdzą jednak, że przyprowadzając do szkoły dzieci oraz korzystając z publicznego systemu nauczania stają się one częścią sfery publicznej, co powoduje jednak problem. (…) Jesteśmy w trakcie przygotowania wskazówek w tej sprawie, w duchu jednak unikania noszenia chust”, dodał minister.

Gazeta “Libération” podała, że ministrowie nie są zgodni odnośnie wprowadzanych regulacji. Na przykłąd minister edukacji, Luc Chatel, który początkowo sugerował zakaz, spotkał się ze sprzeciwem ze strony premiera Françoisa Fillona. Niektóre środowiska również opowiadały się przeciwko wprowadzaniu zakazu, który postrzegany byłby, jak sądzą, jako dyskryminujący i niepraktyczny. W niektórych częściach kraju, zakaz noszenia chust przez matki mógłby również skutkować tym, że zbyt mało rodziców odprowadzałoby swoje dzieci do szkoły.(p)

Tłum. Ż

http://www.thelocal.fr/1561/20111025

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze