Francja: muzułmanie chcą więcej miejsc modlitwy

Liczba meczetów i muzułmańskich sal modlitwy podwoiła się we Francji w ciągu ostatnich 20 lat, z jednego do około dwóch tysięcy.


Wydział Ministerstwa Spraw Wewnętrzych do spraw wyznań podał, że miejsc takich było 150 w 1976 roku, 900 w 1985 i 1555 w 2001. Dziesięć lat później liczba miejsc kultu muzułmańskiego wynosi 2368. Dla porównania: na terytorium Francji rozsianych jest 45 000 kościołów katolickich. Do tego dochodzą 3 000 protestanckie miejsca kultu, 280 synagog i 150 buddyjskich sal medytacyjnych.

Kolejny szczegół: na jeden duży meczet (jest ich we Francji 90) przypada 200 sal modlitwy (ponad 1 800 we Francji). Ciągłe zmiany liczb podawanych oficjalnie do informacji wiążą się z nieustannym otwieraniem i zamykaniem kolejnych sal modlitwy. Średnio wychodzi więc na to, że jeden meczet z prawdziwego zdarzenia przypada na jeden departament francuski, chociaż to podejście nie ma większego znaczenia w praktyce, gdyż islam jest skoncentrowany w strefach miejskich.

Powierzchnia 60% miejsc kultu muzułmańskiego, często finansowanych przez wspólnoty, nie przekracza stu metrów kwadratowych. Większe budynki zwane „meczetami katedralnymi” (o powierzchniach przekraczających 2 000 metrów kwadratowych, stanowią mniej niż 1% miejsc kultu muzułmańskiego. Pomijając bardziej spektakularne przykłady takich miast jak Strasburg czy Marsylia, tendencję stanowi raczej budowa skromniejszych sal.

Przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego, Mohammed Moussaoui, ocenia, że od 100 do 150 meczetów jest obecnie w budowie. W dłuższej perspektywie jednak, aby zaspokoić potrzeby wspólnoty muzułmańskiej, potrzebne będzie jego zdaniem ponad tysiąc nowych miejsc kultu muzułmańskiego. Równowaga powinna zostać osiągnięta, gdy liczba ta dojdzie do trzech tysięcy. Inne opinie odwołują się do liczby czterech tysięcy budowli muzułmańskich.

Pomijając kwestie finansowe, należy zadać dwa pytania. Pierwsze dotyczy liczby muzułmanów we Francji. Przy braku możliwości sporządzenia spisu (ponieważ kryterium religii jest w spisach powszechnych zakazane), oceny oscylują pomiędzy 2,1 miliona (na podstawie ostatnich badań przeprowadzonych przez INED & INSEE – francuskie instytuty statystyki i demografii) a 5-6 milionami według większości specjalistów i instytucji sondażowych. Następne pytanie dotyczy liczby praktykujących, którą można określić jedynie w oparciu o piątkową frekwencję w meczetach. Według ostatniego sondażu IFOPu, jedna czwarta francuskich muzułmanów deklaruje, że uczęszcza do meczetu. Daje to, w oparciu szacunki całkowitej liczby muzułmanów, wynik pomiędzy 500 000 a 1,5 miliona praktykujących. Przywódcy muzułmańcy oceniają, że wymagana do modlitwy minimalna powierzchnia to jeden metr kwadratowy na osobę i że obecnie dostępna powierzchnia 300 000 metrów kwadratowych to zaledwie połowa tego, co potrzebne.

Niedostateczna ilość miejsca nie tłumaczy jednak wciąż powracających sytuacji kryzysowych powodowanych przez modlitwy uliczne. Ponieważ muzułmanie, we Francji w większości sunniccy, są bardzo podzieleni, wybierają więc lub odrzucają udawanie się do danego meczetu ze względu na swoje pochodzenie narodowe lub etniczne. Jeszcze inni, dla których modlitwa na ulicy jest „niegodna”, wolą zostać w domach.(p)

Tłumaczenie Verunka
Źródło: http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2011/08/30/01016-20110830ARTFIG00587-les-lieux-de-culte-musulmans-ont-double-en-vingt-ans.php

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign