Forum Bliskowschodnie dyskutuje nad umiarkowanym islamem

Raymond Ibrahim w CBN
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Daniel Pipes

Artykuł Raymonda Ibrahima dla CBN, „Dlaczego umiarkowany islam to oksymoron”, sprowokował wiele pytań, ponieważ nie jest zgodny z moimi poglądami, lecz pojawił się (ponieważ Ibrahim jest członkiem Forum Bliskowschodniego) na stronie MEForum.org i został rozesłany wraz z listą mailingową Forum.

W odpowiedzi kilka komentarzy o zawartości artykułu i powodach, dla których był firmowany przez Forum Bliskowschodnie:

1) O zawartości: Ibrahim i ja zgadzamy się, że umiarkowany islam nie istnieje obecnie, jednak nie zgadzamy się co do możliwości jego istnienia. Cytując opublikowany przeze mnie artykuł, „zreformowany islam może się pojawić”, jeśli muzułmanie będą naśladowali inne religie monoteistyczne i zreformują poglądy na temat niewolnictwa i oprocentowania, traktowania kobiet, prawa do opuszczenia islamu, procedur prawnych i wielu innych kwestii. Po zreformowaniu umiarkowany islam nie będzie już popierał nierównych praw dla kobiet, istnienia statusu dhimmich, dżihadu czy zamachowców-samobójców. Nie będzie też żądał kary śmierci za cudzołóstwo, obrazę honoru rodziny, bluźnierstwo czy apostazję.

Ibrahim uważa, że takie zmiany są niemożliwe. Wskazuje na fragment Koranu 9:29, gdzie Bóg nakazuje muzułmanom: „Walczyć wśród Ludzi Księgi [Żydów i chrześcijan] […] aż zapłacą jizya [trybut] i z własnej woli i uznają się za poddanych”. Na to odpowiada: „Jak można interpretować ten wers inaczej niż wprost? Gdzie tu miejsce na interpretację? […] Z pewnością nakazy Koranu 9:29 są dość jasne?”.

Cóż, tak i nie. Myśliciele religijni ciągle adaptują wiarę do obecnych warunków i muzułmanie też mogą to zrobić, uznając ten werset za przestarzały, obalić go lub uznać za metaforyczny. Uważam, wbrew Ibrahimowi, że jasność nie wyklucza możliwości zmiany interpretacji.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Dla przykładu Księga Kapłańska 20:13 mówi, że „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli”. A jednak obecnie ważne odłamy judaizmu i chrześcijaństwa uznają homoseksualizm. Jeśli można przeinterpretować tak precyzyjne słowa, czy nie można tego zrobić z fragmentem Koranu 9:29?

Raymond Ibrahim w CBN
Raymond Ibrahim w CBN

Nic ludzkiego nie jest niezmienne; nawet pismo, które według wiary sporządził Bóg musi być interpretowane. Islam istnieje w historii i zmienia się z czasem.

2) O stosowności: Oczywiście, organizacja taka jak Forum Bliskowschodnie ma określone poglądy. Jednak musi zezwalać na różne opinie, inaczej stanie się nudna i sterylna. Wyzwaniem jest odnalezienie złotego środka. Nie jest to takie trudne: wystarczy zgadzać się co do głównych celów, a dyskutować o metodach.

W tym wypadku, Ibrahim i ja zgadzamy się z potrzebą walki o wartości liberalne i walki z islamizmem; nie zgadzamy się jednak co do tego, jak to robić, w tym w kwestii możliwej reformy islamu. (On uważa, że istnieją umiarkowani muzułmanie, ale nie umiarkowany islam). Tego typu debata jest zdrowa dla nas specjalistów i ciekawa dla czytelników. I w przyszłości w Forum będzie jej więcej.

Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

http://pl.danielpipes.org/blog/2014/03/forum-bliskowschodnie-dyskutuje-nad-umiarkowanym

 

 

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook