Flaga św. Jerzego jest politycznie niepoprawna

Flaga św. Jerzego kojarzy się z krucjatami, może więc ranić uczucia muzułmanów – dlatego władze angielskiego miasteczka Radstock nie zdecydują się na powieszenie jej na miejskim maszcie z uwagi na uczucia szesnastu mieszkańców wyznających islam.

Eleanor Jackson, nauczycielka akademicka i radna Radstock (Labour Party) tłumaczy, że flaga mogłaby wywołać niepokoje społeczne w liczącej 5600 mieszkańców miejscowości, ze względu na fakt, że była jednym ze sztandarów podczas krucjat ponad tysiąc lat temu. Laburzystka wyraziła swoje zaniepokojenie podczas spotkania zorganizowanego w celu wybrania flagi, która ma zawisnąć na miejskim maszcie. „Flaga świętego Jerzego obraża uczucia niektórych muzułmanów, szczególnie, iż skrajna prawica ją sobie przywłaszczyła. Uważam, że powinniśmy zapomnieć o tej fladze jako sztandarze na miejskim maszcie na jakieś 20 lat“, oświadczyła Jackson.

Obiekcje przeciw fladze św. Jerzego są uważane za przesadne nawet przez lokalną wspólnotę muzułanów. Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii podkreśliła, że św. Jerzy jest paronem Anglii i nie powinien się kojarzyć z nienawiścią wobecm muzułmanów. Rizwan Ahmed, rzecznik Bristol Muslim Cultural Society uważa, że radna posunęła się o jeden krok za daleko w politycznej poprawności. „Zawłaszenie symbolu Wielkiej Brytanii przez skrajną prawicę to jedno, ale nie można z góry zakładać, że muzułmanie będą urażeni. Rozumiemy, że flaga ta jest częścią dziedzictwa tego kraju, a wielu muzułmanów identyfikuje się z Wielką Brytanią i uważa się za Anglików. Co więcej, jesteśmy normalnymi ludźmi, mamy poczucie humoru“, zapewnia Ahmed.

Flaga św JerzegoRada Radstock zdecydowała się ostatecznie na flagę Union Jack. To właśnie flaga Wielkiej Brytanii zostanie symbolem Dnia Pamięci (Armistice Day, święto na cześć poległych żołnierzy obchodzone 11 listopada). Przy innych okazjach w ciągu roku na miejskim maszcie zawiśnie także tęczowa flaga homoseksualistów i osób transpłciowych oraz flaga symbolizująca osiągnięcia regionu w ogrodnictwie.

Przewodniczący rady miejskiej Lesley Mansell podkreśla, że dyskusja dotyczyła głównie zakupu Union Jacka, który został wybrany z listy zaproponowanych flag. „Opinie jednej z radnych na temat flagi św. Jerzego nie miały tu wielkiego znaczenia“, mówi.

Gabbie Batyn na podst. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/10059873/Council-vetoes-flag-of-St-George-after-concerns-raised-about-links-to-Crusades.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign