Film o Mahomecie bez Mahometa

| 18 komentarzy|
image_pdfimage_print

BBC zmaga się z kontrowersją w związku z planowaną emisją serialu dokumentalnego na temat życia proroka Mahometa.

Trzyczęściowy serial „Życie Mahometa” już został ostro skrytykowany przez irańskich oficjeli, którzy twierdzą, że ich kraj podejmie „poważne działania” jeżeli dokument zostanie wyemitowany. Irański minister ds. przewodnictwa kulturalnego i islamskiego, Mohammad Hosseini, który do tej pory nie  widział jeszcze żadnego z odcinków, nazwał film próbą dokonania przez „wroga” „zrujnowania muzułmańskiej świętości”. „Decyzja BBC o zrealizowaniu dokumentu o życiu Mahometa wygląda podejrzanie i jeżeli nasze przypuszczenia okażą się prawdziwe, na pewno podejmiemy właściwe działania”powiedział Hosseini irańskiej agencji Fars.

Dokument, który miał zostać wyemitowany w połowie lipca, tuż przed muzułmańskim świętym miesiącem Ramadan, ukazuje dziennikarza i prezentera telewizyjnego, muzułmanina Rageha Omaara, podróżującego śladami proroka do miejsca jego narodzin, Mekki.

Tak czy inaczej, serial nie będzie zawierał wizerunków Mahometa, aby nie obrazić muzułmanów, których religia zabrania przedstawiania proroka. Zamiast tego zastosowane zostaną słowne opisy Mahometa, tworząc w ten sposób pierwszy biograficzny dokument nie zawierający wizerunku omawianej postaci.

Dokument  będzie miał trzy godzinne epizody i emitowany będzie na kanale BBC 2. Film, według notki reklamowej opowiada „nadzwyczajną historię człowieka, który w niewiele ponad 20 lat zmienił świat na zawsze”. Część fabuły odbywa się w świętych miastach Mekce i Medynie, do których niemuzułmanie nie mają prawa wkraczać.

Podobizna Mahometa

Według dziennikarki Riazat Butt z Guardiana, pierwsza część skupia się na okolicznościach narodzin Mohameta i społeczeństwie w jakim żył. Film opowiada o dzieciństwie Mahometa i jego wczesnych latach, kiedy zostaje osierocony i trafia pod opiekę wujka. „Dokument nie unika kontrowersji, ale też nie zagłębia się w szczegóły”, powiedziała Butt, która widziała ekranizację podczas prezentacji z udziałem Rageha Omaara. Dodała, że jeżeli dla widza niuanse dotyczące islamskiej teologii lub islamu są czymś nowym to pierwszy epizod, jako otwierający odcinek jest dosyć ciężki. Z drugiej strony jest dobrze nakręcony, pokazuje wiele miejsc i  zawiera wiele różnorodnych wypowiedzi autorów takich jak Karen Armstrong, Tariq Ramadan, Robert Spencer, Michael Nazir-Ali i Tom Holland.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Twórcy filmu twierdzą, że film podniesie wiele pytań dotyczących roli islamu w dzisiejszym świecie i zbada, z czego wywodzi się nastawienie islamu do pieniędzy,dobroczynności, kobiet, równości społecznej, tolerancji religijnej, wojny i konfliktu”.

Omaar, bliskowschodni korespondent anglojęzycznej Al Jazeery twierdzi, że „jest bardzo zadowolony, że może zaprezentować ten ekscytujący i przełomowy serial. Szczegóły z życia Mahometa są słabo znane, a ja mam nadzieję, że mój dokument rozświetli początki islamu, zabierając widzów do serca tej religii i pokazując jak ważne jest życie Mahometa i jego spuścina dzisiaj oraz jak równie ważne były one ponad 1000 lat temu.

Film został zamówiony przez pierwszego muzułmańskiego szefa BBC ds. Religii i Etyki,Aaqila Ahmeda.

BBC oświadczyło: „W zgodzie z islamską tradycją film nie zawiera żadnych wizerunkówtwarzy Mahometa, jak również nie ukazuje udramatyzowanych rekonstrukcji jego życia”.(p)

Tłum. JK
Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2012252/Iran-threatens-BBC-Muslim-prophet-Muhammad-documentary.html#ixzz1RvZEjmVn

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook