Facebook groźny dla islamu

Indonesia Islam Facebook
An Indonesian Muslim girl checks her Facebook account at an Internet cafe in Medan, Indonesia, Thursday, May 21, 2009. Muslim clerics are seeking ways to regulate online behavior in Indonesia, saying the exploding popularity of social networking sites like Facebook could encourage illicit sex. (AP Photo/Binsar Bakkara)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Indonezja, ze swoją populacją 235 milionów osób, to największy kraj muzułmański. Z tego kraju pochodzi także jedna z największych grup użytkowników Facebooka. Indonezyjczycy stanowią 4% światowych użytkowników serwisu społecznościowego, zajmując piąte miejsce za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją i Włochami. W ubiegłym roku liczba Indonezyjczyków zarejestrowanych na Facebooku wzrosła ponad sześciokrotnie.

Indonesia Islam FacebookMuzułmańskim tradycjonalistom w tym kraju nie podoba się internetowa rewolucja. Pod koniec maja w Kediri na Wshodniej Jawie odbyło się spotkanie siedmiuset ekspertów w prawie islamskim. Dla nich Facebook to potencjalne zagrożenie, które rozprzestrzenia się wśród Indonezyjczyków jak zabójczy wirus. Ich zdaniem pożądanie i niedozwolony seks są zakazane przez islam.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że ulemowie chcą zablokowania Facebooka. Uważają go za użyteczne narzędzie, jeżeli używałoby się go do promowania wartości islamskich. Dojdzie więc jedynie do określenia sposobów moralnego zachowania się praktykujących muzułmanów w społecznej sieci, a nie do fatwy zakazującej całkowicie korzystania z serwisu. Podobnie było już w przypadku jogi, palenia papierosów czy głosowania na kandydatów niemuzułmańskich.
Chociaż istnieją i wnioski radykalne, jak całkowity zakaz proponowany przez Indonezyjską Radę Ulemów (MUI). Rada uważa, że Facebook rozprzestrzenia się tak szybko i naraża młodzież na zachowania niedozwolone, że interwencja musi być zdecydowana.

Wpływ Facebooka jako elementu zglobalizowanego świata na społeczności muzułmańskie już wcześniej został dobrze ujęty w izraelskim filmie animowanym Ahmed & Salim. Film, kpiąc z terrorystycznych aspiracji starszego pokolenia Arabów, konfrontuje ich z młodszym pokoleniem, które nie chce kończyć jako żywa bomba. Tytułowi bracia Ahmed i Salim, zamiast pilnować pojmanego przez ich ojca młodego Żyda, grają z nim w Guitar Hero, a następnie wypuszczają na wolność, obiecując, że spotkają się na Facebooku.

JW na podst. AsiaNews.it

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze