Wiadomość

Europa i terroryzm: czas na decyzje

Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA) UE składa się z ministrów tych resortów. (Fot. flickr.com, 2019)

Po zamachach we Francji i Austrii Europa wzmaga czujność i przygotowuje się do walki z islamskim radykalizmem. W piątek unijni ministrowie mają przegłosować podjęcie bardziej zdecydowanych działań przeciwko temu zagrożeniu.

Bezpośrednią odpowiedzią na ataki terrorystyczne w Paryżu, Nicei i Wiedniu były aresztowania, rewizje i zamykanie ekstremistycznych meczetów we Francji i Austrii. W Austrii zatrzymano 15 osób podejrzewanych o związki z terrorystą z Wiednia; osiem z nich miało już wyroki skazujące, z tego cztery za działania terrorystyczne. Dwie osoby powiązane z tym terrorystą aresztowano w Szwajcarii, a w Niemczech przeprowadzono rewizje w domach i biznesach czterech osób, które pozostawały z terrorystą w kontakcie.

Niemcy wydają się szczególnie zagrożone możliwym atakiem terrorystycznym. Do ostatniego doszło w Dreźnie 4 października, kiedy zwolniony świeżo z więzienia 20-letni imigrant z Syrii, któremu odmówiono azylu, zaatakował nożem parę gejów, jednego zabijając a drugiego ciężko raniąc. Uchodźcy z Syrii, którym odmówiono azylu, nie mogą być deportowani, bo Niemcy nie utrzymują z Syrią stosunków dyplomatycznych.

W Niemczech ponad 600 osób służby uważają za gotowe do przeprowadzenia ataków terrorystycznych, a dodatkowe 500 osób za głęboko zaangażowane we wspieranie terrorystów. Jednak stałe nadzorowanie podejrzanych nie jest możliwe, ponieważ do każdego potrzebnych jest  25-30 osób śledzących. Morderca z Drezna, który codziennie miał się meldować na policji i miał przed domem umieszczoną ukrytą kamerę, kupił jednak, niezauważony przez policję, komplet noży na kilka dni przed atakiem.

Wielka Brytania wprowadziła wyższy stopień zagrożenia, czwarty w pięciostopniowej skali („prawdopodobny jest atak terrorystyczny”). Jeden 16-latek podejrzewany o przygotowywanie zamachu został aresztowany. Dwóch innych, którzy zdążyli już nagrać pożegnalne wideo z deklaracją wierności Państwu Islamskiemu, zostało aresztowanych w Belgii. W Szwecji wprowadzono stan podwyższonej gotowości policji.

O sposobach skuteczniejszej walki z islamskim radykalizmem rozmawiać dziś mają w czasie telekonferencji prezydenci Francji i Austrii, Macron i Kurz, kanclerz Merkel oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Efekty ich rozmów mają być przekazane piątkowemu spotkaniu ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych krajów Unii. Na to spotkanie niemiecka prezydencja przygotowała plan działań zapobiegających radykalizacji. (g)

Źródła: Reuters, Guardian, thewestmorlandgazette.co.uk, Reuters, Financial Times dw.com,

Pisaliśmy: O zamykaniu meczetów w AustriiO aresztowaniach w Szwajcarii.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign