Erdogan: UE straci Turcję jeśli nie przyjmie jej do roku 2023

| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

 UE straci Turcję jeśli nie przyzna jej praw członkowskich do roku 2023 – powiedział w Berlinie premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Reuter podkreśla, że Erdogan po raz pierwszy wskazał jak długo Ankara zamierza starać się o członkostwo w UE. Deklaracja ta padła w okresie wzrastających zadrażnień między Turcją i UE, która – zdaniem Ankary – stara się trzymać ją na dystans.

Odpowiadając na pytanie podczas dyskusji panelowej w Berlinie, czy Turcja będzie członkiem UE w roku 2023, Erdogan odparł: „Nie będą prawdopodobnie trzymać nas w poczekalni tak długo. Ale jeśli tak zrobią, to Unia Europejska przegra i straci co najmniej Turcję”.

Erdogan, który przebywa z wizytą w Niemczech, ma spotkać się w środę z kanclerz Angelą Merkel, która jest przeciwna przyznaniu Turcji statusu pełnego członka UE i opowiada się za nawiązaniem z tym krajem „uprzywilejowanego partnerstwa”.

Jednak niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle popiera starania Ankary. Przemawiając podczas uroczystości otwarcia nowego budynku ambasady Turcji w Berlinie, Westerwelle wyraził ubolewanie z powodu impasu w rozmowach akcesyjnych. „To jest złe dla obu stron, w przyszłym roku chcemy dokonać nowego otwarcia i przezwyciężyć impas” – powiedział Westerwelle.

Turcja oficjalnie rozpoczęła starania o przyjęcie do UE w roku 2005. Jednak w ostatnich latach rozmowy akcesyjne praktycznie utknęły w martwym punkcie głównie z powodu sprzeciwu niektórych członków UE i braku rozwiązania sporu wokół Cypru. Ponadto Komisja Europejska zarzuca Turcji, że nie spełnia standardów UE w dziedzinie praw człowieka i wolności obywatelskich

więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook