Wiadomość

Ekstremistyczna fundacja zamknięta w Wielkiej Brytanii

Zakir Naik, założyciel Peace TV, kaznodzieja zakazany w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. (zdj. Zair Naik - Wikimedia, tło PxHere)
Zakir Naik, założyciel Peace TV, kaznodzieja zakazany w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. (zdj. Zair Naik - Wikimedia, tło PxHere)

Islamic Research Foundation International (IRFI) została zamknięta ze względu na ekstremizm przez urząd regulujący działalność organizacji charytatywnych.

Komisja ds Organizacji Charytatywnych w Anglii i Walii nakazała rozwiązanie IRFI po tym jak dochodzenie wykazało, że finansowała programy telewizyjne podżegające do przemocy i morderstwa. IRFI finansowała Peace TV założoną w Dubaju przez znanego kaznodzieję nienawiści Zaira Naika, będąc jedną z największych religijnych sieci telewizyjnych na świecie. Jak ustaliło śledztwo w latach 2015-2020 organizacja charytatywna przekazałą prawie 3,6 miliona funtów firmie Universal Broadcasting Company, będącej firmą matką Peace TV.

Komisja znalazła także przypadki, gdzie zarządcy fundacji byli dyrektorami w strukturach firmy, którą finansowali, a jednocześnie nie podjęto starannych działań, by zidentyfikować konflikty interesów i nimi zarządzać.

Założycielem Peace TV był były przewodniczący rady powierniczej IRFI Zakir Naik, który regularnie występował z kazaniami w swojej telewizji. Naik ma zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii ze względu na zagrożenie publiczne. Poza UK na jego wjazd nie zgadza się Kanada, a Indie próbują ścigać go międzynarodowym nakazem aresztowania. Jednak Interpol odmawia jego wydania twierdząc, że indyjski rząd niedostatecznie udowadnia jego przestępstwa. Peace TV zakazana jest w Bangladeszu, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i na Sri Lance. Kraje te uważają, że Naik swoimi kazaniami inspiruje terrorystów.

Jedną z organizacji domagających się śledztwa w sprawie IRFI było Krajowe Towarzystwo Sekularystów NSS, które od 2018 roku wysyłało listy i skargi do komisji. „Organizacje charytatywne mają obowiązek dostarczać korzyści społeczeństwo. A organizacje takie jak IRFI, które promują tak skrajną nienawiść i przemoc, nie powinny nigdy znaleźć się w rejestrze organizacji charytatywnych”, stwierdziła Megan Manson, szefowa NSS. Nazwała decyzję komisji zwycięstwem nad islamskim ekstremizmem.

Wśród zarzutów stawianych Peace TV można wymienić popieranie kary śmierci dla osób odchodzących od islamu, poniżanie Żydów i homoseksualistów, czy nawet emitowanie wypowiedzi osób uznanych za wspólników w atakach terrorystycznych. Zair Naik opowiadał się też za zakazem propagowania innych religii w państwach islamskich.

Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy