Ekstradycja Abu Hamzy do USA

| 4 komentarze|
image_pdfimage_print

Jak podały źródła amerykańskie, radykalny islamski duchowny Abu Hamza al-Masri wraz z czterema innymi osobami podejrzanymi o terroryzm został przetransportowany silnie strzeżonym samolotem z Londynu do Nowego Jorku.

Jednostka antyterrorystyczna Scotland Yardu przekazała nadzór nad pięcioma podejrzanymi funkcjonariuszom amerykańskiej agencji federalnej (USMS) w bazie Królewskich Sił Lotniczych (RAF) pod Londynem. Członkowie Sądu Najwyższego odrzucili apelację od wyroku skazującego Abu Hamzę i czterech pozostałych podejrzanych na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie postawione im zostanie wiele różnych zarzutów.

Sędziowie orzekli, że nie ma wystarczających powodów, by odrzucić wniosek o ekstradycję Abu Hamzy, Talhy Ahsana, Adela Abdul Bary’ego, Babara Ahmada i Khaleda al-Fawwaza, złożony przez amerykański departament sprawiedliwości. Kiedy adwokat Abu Hamzy zaprotestował, twierdząc, że jego klient jest chory i wymaga hospitalizacji, jeden z członków Sądu Najwyższego powiedział, że to właśnie problemy zdrowotne Abu Hamzy są powodem jak najszybszej ekstradycji.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May oświadczyła, że jest zadowolona z decyzji sądu. Dzięki niej podejrzani, którzy od wielu lat używali wszelkich możliwych sposobów by opóźnić, czy wręcz udaremnić proces ekstradycji, wreszcie mogli zostać wydaleni z Wielkiej Brytanii. May powiedziała: „Rząd w pełni wspierał pracę sądów, żeby w końcu mogło dojść do ekstradycji. Dobrze, że te osoby, oskarżone o bardzo poważne przestępstwa, wreszcie zostaną osądzone”.

Abu Hamza

Według amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości, Abu Hamzie postawione zostanie jedenaście zarzutów, m.in. zarzut brania zakładników, potajemnego utworzenia militarnego obozu treningowego oraz materialnego wspierania terrorystów i rebeliantów w Afganistanie. Duchowny będzie prawdopodobnie przetrzymywany w areszcie Metropolitan Correctional Center na Manhattanie, w izbie zatrzymań przeznaczonej dla bardzo niebezpiecznych więźniów. Będzie go można przesłuchać już w kilka tygodniu po przybyciu do USA, jednak przygotowania do samego procesu mogą potrwać nawet trzy lata.

Rol na podst.
http://www.examiner.com/article/terrorist-abu-hamza-and-others-extradited-from-london-to-u-s

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook