Egzaminy są ważne, a Ramadan ważniejszy

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

University of Cape Town (UTC) ogłosił, że studenci muzułmańscy mogą mieć przerwę podczas wieczornego egzaminu, żeby odbyć modlitwę w czasie Ramadanu

W związku z tym studentka Nuhaa Soeker zaczęła się zastanawiać, czy muzułmańscy studenci będą mogli również zakończyć całodniowy post, co także wypadało akurat w czasie tego egzaminu. Soeker wysłała maila do profesora z zapytaniem czy będzie możliwe zjedzenie czegoś bardziej konkretnego niż małe przekąski i batoniki, zazwyczaj wykorzystywane przez studentów. Odpowiedź wykładowcy nazwała „zaskakującą i frustrującą”. Profesor literatury angielskiej, John Higgins, napisał: „Przez zakończenie postu rozumiesz pięciodaniowy posiłek z deserem czy małą przekąskę, której spożywanie nie będzie przeszkadzało innym studentom?”.

Soeker udostępniła wiadomość na Twitterze oraz powiedziała stacji TimesLIVE: „Wiele osób było tak samo zaskoczonych jak ja, wiele się zdenerwowało. Uświadomiło mi to, że chodzi tu o coś ważnego dla całej studenckiej społeczności, a nie tylko dla studentów muzułmańskich”.

Profesor Higgins przeprosił potem za maila, który został określony przez uczelnię, jako „niewłaściwy i lekceważący”. „Dostrzegam teraz, że moja odpowiedź była przerażająco nierozważna i bolesna, przez co obraźliwa dla studentki, a także dla całej społeczności uniwersyteckiej i nie tylko. Jestem głęboko zawstydzony brakiem wyważenia w mojej wypowiedzi, a także obrazą, jaką ze sobą niosła” – napisał w przeprosinach opublikowanych przez UTC.

Kilku innych wykładowców z katedry języka angielskiego podpisało maila wysłanego do studentów, w którym napisali, że mail Higginsa „żywi i wzmacnia słabo zbadaną strukturę rasizmu, islamofobii i jawnego braku szacunku dla studentów „.

Soeker doceniła przeprosiny, ale podkreśliła, że mail Higginsa wskazuje na szerszy problem istniejący na uniwersytecie. Muzułmanie muszą bowiem podchodzić do egzaminów, które wypadają podczas świętowania zakończenia Ramadanu.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Uniwersytet oficjalnie potwierdził, że muzułmanie będą mogli zrobić sobie przerwę na posiłek przy swoim biurku lub krótką przerwę poza salą egzaminacyjną. Ci, którym egzaminy wypadają dokładnie w dzień święta, mogą przenieść je na początek drugiego semestru lub zacząć egzamin godzinę później, co umożliwi im uczestniczenie w porannych modlitwach.

Severus-Snape na podstawie https://www.timeslive.co.za

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook