Egipt: 2017 rokiem ataków na chrześcijan i sufich

Liczba ataków terrorystycznych w Egipcie spada od roku 2015, ale zmieniają się cele terrorystów. W 2017 były to zamachy przeciwko Koptom i sufim.

Największa liczba zamachów terrorystycznych, 594, miała miejsce dwa lata temu i liczba ich spada od tego czasu dzięki działaniom służb bezpieczeństwa, którym udało się powstrzymać rozwój nowych ugrupowań terrorystycznych, takich jak Hasm, czy Brygady Rewolucyjne. Działania terrorystów w większości ograniczyły się do Półwyspu Synaj, a spada liczba ataków w delcie Nilu.

Jednak w 2017 organizacje terrorystyczne wprowadziły nowy cel: chrześcijan i sufich, atakując w tym roku cztery kościoły i licznych egipskich wyznawców obu religii.

Ta zmiana w celach jest częścią planu ISIS, realizowanego przez afiliowane doń  ugrupowania – jest to etap siania zamętu. Trzecią fazą tego procesu jest dojście do władzy, sprawowanie kontroli – jak miało to miejsce w Syrii i Iraku. Nie będąc w stanie osiągnąć w 2015 roku kontroli nad niektórymi rejonami Egiptu, ugrupowania takie, jak Ansar Beit Al-Maqdis (ABM) przeszły do taktyki ataku i ucieczki, w celu wykreowania chaosu.

Kolejnym istotnym elementem jest wzrost liczby terrorystów spoza Egiptu, od kiedy przywództwo nad ABM objął były iracki oficer. Wśród nazwisk terrorystów pojawiają się członkowie organizacji terrorystycznych ze Strefy Gazy, część z nich jest bowiem rozczarowana Hamasem.

JW, na podst. http://english.ahram.org.eg

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign