Egipski prezydent mówi o sytuacji Koptów

Od czasu rewolty z 2011 roku, tzw. Arabskiej Wiosny, która doprowadziła do obalenia reżimu Mubaraka, egipska ludność koptyjska boryka się z falą prześladowań, które niektórzy Koptowie określają jako najgorsze od 700 lat.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Prezydent Egiptu Abdel Fatah al-Sisi mówił o tym w niedawnym przemówieniu podczas ceremonii Laylat al-Qadr, która jest jedną z nieparzystych nocy w ciągu ostatnich dziesięciu dni Ramadanu. Uwagi Sisiego mogą być oznaką jego wysiłków, zmierzających do pokojowego współistnienia w Egipcie między muzułmanami a chrześcijanami. Obecnie panuje w tym obszarze napięcie i chrześcijanie doświadczają często przemocy ze strony muzułmanów.

“Silna religia może zostać osłabiona przez zachowania jej wyznawców” – powiedział Sisi, dodając, że muzułmanie powinni reprezentować islam w dobry sposób poprzez swoje praktyki. „Kiedy życzymy naszym chrześcijańskim braciom szczęśliwych świąt lub [gratulujemy] zbudowania nowych kościołów, to reprezentujemy naszą religię” – powiedział Sisi, zauważając, że takich gestów nie robi się na pokaz. „Istnieje duża różnica między praktykowaniem a zrozumieniem religii” – dodał.

Zdaniem prezydenta głównym celem Egiptu jest zachowanie istoty religii, wzmocnienie umiarkowanej świadomości religijnej i zwalczanie ekstremistycznych zagrożeń wśród młodzieży, a oświecony dyskurs religijny jest najlepszym sposobem walki z ideologią ekstremistyczną.

Koptowie borykają się z codzienną dyskryminacją; ich kościoły są atakowane przez tłumy. Nie mogą też działać w instytucjach rządowych, a nawet grać w drużynach piłkarskich ze względu na wyraźnie chrześcijańskie nazwiska. Niedawno Koptowie w Ameryce świętowali pierwszy Światowy Dzień Koptyjski, w dążeniu do zwrócenia uwagi opinii światowej na prześladowania. Prezydent Donald Trump i Melania Trump napisali do ich społeczności list z wyrazami wsparcia.

„Oświecony dyskurs religijny”, jak powiedział Sisi, mógłby być dokładnie tym, co Egipt mógłby dziś wykorzystać do zwalczania zagrożeń, z jakimi spotyka się mniejszość chrześcijańska i wykazania społeczności międzynarodowej, a zwłaszcza USA, że Egipcjanie zmierzają w kierunku wolności religijnej.

Oprac. JotPe, na podst. https://www.nationalreview.com/corner/egypts-president-sisi-remarks-on-muslim-treatment-of-christians/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign