Egipski parlament bardzo zaostrza kary za obrzezanie dziewczynek

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Parlament egipski uznał obrzezanie dziewczynek za przestępstwo, a nie wykroczenie, jak stanowiły przepisy obowiązujące od 2008 roku. Zwiększono kary więzienia dla osób dokonujacych obrzezania z pięciu do siedmiu lat, poprzednio było to trzy miesiące do dwóch lat. Jeśli w wyniku obrzezania dziewczynka umrze, kara zostaje zwiększona do piętnastu lat. Osoby „towyszące” dziewczynce przy obrzezaniu (rodzice?) mogą być skazane na rok do trzech lat więzienia.

Dotychczasowe przepisy były niezmiernie rzadko stosowane. Pierwsze wyroki zapadły w styczniu 2015, kiedy sądzony był lekarz i ojciec trzynastoletniej dziewczynki, która zmarła po obrzezaniu, od tego czasu zapadło kilka wyroków.

W Egipcie ponad 90 procent kobiet jest obrzezanych; najczęściej jest to dokonywane gdy dziewczynka ma 9 do 12 lat, ale bardzo wiele jest przypadków obrzezania dziewczynek młodszych nawet niż 7 lat. Nie ma jednoznacznego wymogu islamskiego, że konieczne jest obrzezanie dziewczynek, ale w wielu muzułmańskich społeczeństwach ten zwyczaj jest powszechny, ponieważ ludzie wierzą, że „nieobrzezane kobiety nie będą w stanie opanować pobudzenia seksualnego i dlatego będą zdradzać męża”. (g)

Źródło: ahram.org.eg

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook