Egipska Szura pozbawiona legitymizacji

Egyptian Shura
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Wydaje się, że historia pierwszej Rady Szury w Egipcie została zakończona dzisiejszym wyrokiem sądu konstytucyjnego, który unieważnił wybory do Rady.
Egyptian Shura

O Radzie Szury i jej znaczeniu pisaliśmy na długo przed pierwszymi wyborami parlamentarnymi w Egipcie. Co prawda miała być to tylko wyższa izba parlamentu, jednak z drugiej strony była ciałem istotnie wpływającym na kształt przyszłej konstytucji Egiptu. Wtedy informowaliśmy, że Bractwo Muzułmańskie prawdopodobnie zdominuje Radę, gdyż pozostałe organizacje były zbyt słabe lub odpuściły sobie ubieganie się tam o miejsca. Ten element przeoczony został w większości przez polskie media, a tocząca się dyskusja zajmowała się jedynie procentami głosów w niższej izbie parlamentu.

Co prawda Rada może wyrokiem sądu kontynuować swoją pracę do końca kadencji, jednak legitymizacja praw przez nią ustalonych została znacząco podważona. Decyzja sądu to jeden z elementów walki, jaka toczy się pomiędzy rządem islamistów a sędziami w większości mianowanymi za czasów Mubaraka. Ograniczono także prawa Prezydenta do autoryzowania aresztów w ramach wprowadzonego przez niego stanu wyjątkowego.

Tymczasem Bractwo Muzułmańskie od jakiegoś czasu próbuje wprowadzić prawo obniżające wiek emerytalny sędziów z 70 do 60 lat, czym mogłoby sporą ich część pozbawić wpływu na sądownictwo.

Prezydent Morsi zaakceptował wyrok sądu, jednak odrzuca jakiekolwiek podważanie prawomocności konstytucji napisanej właśnie między innymi przez Radę Szury.

Jan Wójcik

Obserwuj autora na Twitterze @jasziek

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook