Egipscy islamiści rosną w siłę

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Egipscy liberałowie demonstrujący na głównym placu Kairu, Tahrir, zostali zdominowani przez islamistów. Protest domagający się szybszego wprowadzenie pełnej demokracji, przeistoczył się w wielką demonstrację, której członkowie domagają się wprowadzenia prawa szariatu.

Do piątku na placu było kilka tysięcy osób, które skandowały hasła w duchu lutowej rewolucji, domagając się od wojskowych władz kraju szybszego przeprowadzania reform demokratycznych.

Religijna przemiana

Jednak w ostatnich dniach demonstraci zostali zdominowani przez zwolenników Bractwa Muzułmańskiego. Na wezwanie tej najsilniejszej organizacji politycznej w kraju, na plac Tahrir przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. Odbyły się największe demonstracje od obalenia dyktatora Hosniego Mubaraka w lutym.
Zamiast popularnego zawołania „pokój, pokój”, którego liberalni demonstranci używali podczas starć z służbami bezpieczeństwa, teraz na placu skanduje się „Islam, Islam”. Hasło „Lud chce obalenia reżimu” zostało zamienione „Lud chce wprowadzenia szariatu”, czyli prawa religijnego opartego na Koranie. – Przeszłość Egiptu to Islam, przyszłość również – głosiły napisy na plakatach.

Zdominowanie placu przez islamistów wywołało głębokie niezadowolenie mniej licznych liberałów. – Przesłanie radykalnych islamistów na placu Tahrir jest całkowicie antysekularne i zaprzecza wszystkim ideom rewolucji – napisał na Twitterze jeden z uczestników protestów.

Niepewne jutro

Władzę w Egipcie po obaleniu Mubaraka sprawuje wojsko, które ma stopniowo doprowadzić kraj do demokratycznych wyborów na jesieni. Wielu obywateli kraju krytykuje jednak wojskowych, którzy mają zbyt wolno reformować i nie dość zdecydowanie ścigać członków starego reżimu.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze