Dżihadyści w Sieci świętują bostońską masakrę

Jedna z ilustracji na forum Shumoukh
| 11 komentarzy|
image_pdfimage_print

Bob Taylor

Jak donoszą źródła wywiadowcze, jednym z zaskakujących aspektów ataków w Bostonie była cisza jaka zapanowała wcześniej na forach i stronach dżihadystów.

Wrzawa podniosła się dopiero po atakach i jak można się było spodziewać przeważają radosne i pochwalne wypowiedzi. Jak donosi The Middle East Media Research Institute (MEMRI) pojawia się coraz więcej tematów pochwalających ataki w Bostonie.

Pojawiają się takie wpisy jak ten: „Nawet jeśli okaże się, że za tymi zamachami nie stała Al-Kaida to jest prawdopodobieństwo, że ktoś zainspirował się informacjami z „Inspire” przy planowaniu ataków, a więc są one po części zasługą Al-Kaidy”. „Inspire” jest kwartalnikiem Al-Kaidy wydawanym online. Forumowicz, który opublikował taki wpis na Shumoukh Al-Islam Forum odnosił się do tego, że na łamach „Inspire” często publikowane są opisy jak zrobić proste ładunki wybuchowe podobne do tych użytych w Bostonie.

Takich reakcji można się spodziewać po islamskich dżihadystach, którzy nienawidzą wszystkiego, co zachodnie, jednak poziom zdeprawowania jest często nieludzki w swoim okrucieństwie. Jeden z użytkowników o pseudonimie Turkestan1 był wniebowzięty mogąc opublikować zdjęcia po zamachu na stronie Shumoukh. Na jednym zdjęciu widać młodego mężczyznę z urwanymi nogami odciąganego z miejsca wybuchu opatrzone komentarzem: „Najlepsze zdjęcie z eksplozji w Bostonie”. Dżihadyści skomentowali też ataki na angielskojęzycznym forum Ansar Al-Mujahideen zwrotami „wspaniała wiadomość” oraz modlitwami za „tych, którzy nas wspierają”.

Inny wpis odnoszący się do artykułów zamieszczanych w „Inspire” pojawił się w komentarzu umieszczonym przez użytkownika Bahith2 na portalu Al-Fida. Pisał on, że ataki zostały przeprowadzone zgodnie z najnowszymi zaleceniami Al-Kaidy, która radzi aby dokonywać więcej aktów terroru o mniejszej skali. Jak zaznaczył Bahith2 strategia “tysiąca ran”, która została również opisana w „Inspire”, zmusi Stany do zwiększenia wydatków na ochronę i prewencję w czasie, kiedy kraj boryka się z kryzysem ekonomicznym. Jak dodaje on w swoim poście, połączenie tych dwóch czynników może spowodować krach ekonomiczny.

Niektórzy dżihadyści zalecają powściągliwość, jednak jest to mylące i nie do końca prawdziwe. Oznacza to, że zalecając umiar chcą, aby wstrzymać się z komentarzami do czasu ujawnienia osób bądź organizacji stojących za zamachami. Kiedy to się stanie, wtedy można wyrażać swoją radość w dowolnie wybranej formie.

Jedna z ilustracji na forum Shumoukh
Jedna z ilustracji na forum Shumoukh

Bahith2 nie był niezadowolony z powodu małej liczby ofiar, stwierdził nawet, że liczba ofiar nie jest miarą sukcesu. W jego rozumieniu sukces powinien być mierzony poprzez koszty, jakie muszą zostać poniesione, aby zapobiegać takim atakom w przyszłości oraz poprzez wzrost strachu i niepewności w społeczeństwie amerykańskim. Jeśli ma rację co do tego, że będzie przeprowadzana większa liczba ataków o małej skali, wtedy strach może zacząć mieć znaczenie. Zamykając swoją wypowiedź Bahith2 podkreślił dwa punkty. W pierwszym zachęcał do obejrzenia dwuczęściowego filmu opublikowanego przez Al-Kaidę w 2011 i zachęcającego do przeprowadzania ataków terrorystycznych samodzielnie, jako „samotne wilki”. Jednocześnie domagał się od czytających, aby zachowali spokój i nie przypisywali ataków w Bostonie żadnej organizacji ani osobie. Kiedy szczegóły zostaną ujawnione wtedy „będzie dużo czasu na świętowanie”.

Takie podejście jest zupełnie obce amerykańskiemu systemowi wartości i amerykańskiej moralności. Jest jednak bardzo ważne, żeby zrozumieć takie ideologie i być ich świadomym, ponieważ w ich świetle nabiera wagi fakt, że postawienie przed wymiarem sprawiedliwości odpowiedzialnego za zbrodnie po prostu nie jest wystarczające. Musi zostać postawiony większy, szerszy cel szukania takich fanatycznych ideologii i unieszkodliwienia ich w zarodku. W społeczeństwie, gdzie wolność jest tak ceniona i tak głęboko zakorzeniona, niemożliwa jest w przyszłości pełna eliminacja takich zdarzeń jak te w Bostonie i w Nowym Jorku.

Musimy zacząć rozumieć to niebezpieczeństwo. Musimy zrozumieć ich tak, jak oni rozumieją nas. W przeciwnym razie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi ani rozwiązań, których tak bardzo potrzebujemy.

Tłumaczenie SS

Źródło: http://communities.washingtontimes.com/neighborhood/what-world/2013/apr/18/jihadi-chatter-about-boston-bombings

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook