Dżihad w dobie zarazy – dwa przypadki

Lotnisko w Stambule to etap pośredni w podróży wielu chętnych do walki w szeregach ISIS. (Wikimedia)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Agresywni islamiści w USA nadal próbują realizować swoje plany, nie zważając na pandemię. Według Clarion Project, organa ścigania nie tracą czujności i wykrywają kolejne zagrożenia. Oto sylwetki dwojga ekstremistów.

W Minnesocie lekarz z Pakistanu, który kiedyś był koordynatorem badań w cenionej Mayo Clinic, został oskarżony o terroryzm z powodu ślubowania wierności wobec ISIS, planowanie podróży zagranicznej w celu dołączenia do grupy terrorystycznej i wyrażanie chęci przeprowadzenia samotnych ataków w Stanach Zjednoczonych. 28-letni Muhammad Masood przebywał w USA na podstawie wizy H-1B. Wiza pozwala pracownikom zagranicznym wykonującym specjalne zawody być tymczasowo zatrudnionym w USA.

FBI rozpoczęło dochodzenie w sprawie Masooda w styczniu, po tym, jak opublikował on na zaszyfrowanej platformie internetowej wiadomości wyrażające poparcie dla ISIS. W końcu wyjawił informatorowi, że jest lekarzem z pakistańskim paszportem i chciał udać się do Syrii, Iraku lub północnego Iranu w pobliżu Afganistanu „aby walczyć na linii frontu, a także pomagać rannym braciom”.

Innym razem, zgodnie z oświadczeniem FBI, Masood powiedział do informatora: „Jest tyle rzeczy, które chciałem tutaj zrobić (…) jako samotny wilk, rzeczy, które wiesz, (…) ale zdałem sobie sprawę, że powinienem być na miejscu, pomagając braciom, siostrom i dzieciom”.

21 lutego 2020 roku Masood kupił bilet lotniczy z Chicago do Ammanu w Jordanii. Według Departamentu Sprawiedliwości planował podróż do Syrii. Ale 16 marca  został zmuszony do zmiany planów podróży, ponieważ Jordania właśnie zamknęła granice z powodu pandemii. Masood opracował więc nowy plan lotu z Minneapolis do Los Angeles, aby spotkać się z osobą, która według niego pomogłaby mu wejść na pokład statku towarowego, który zabrałby go na terytorium ISIS.

19 marca udał się z Rochester do Minneapolis, aby wsiąść na pokład samolotu do Los Angeles. Dotarł na lotnisko Minneapolis-St. Paul, odprawił się na lot i został natychmiast aresztowany przez członków połączonej grupy zadaniowej FBI ds. Zwalczania Terroryzmu (JTTF).

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

* * *

Zoobia Shahnaz, muzułmanka pakistańsko-amerykańskiego pochodzenia z Long Island, została skazana na 13 lat więzienia pod zarzutem terroryzmu. Przyznała się do tego, że  przekazała ISIS ponad 150 000 dolarów i próbowała udać się do Syrii, aby dołączyć do grupy terrorystycznej.

Shahnaz oszukała wiele instytucji finansowych, aby uzyskać fundusze dla ISIS, w tym zaciągnęła pożyczkę na kwotę blisko 22 500 dolarów. Nieuczciwie zdobyła kilkanaście kart kredytowych i wykorzystała je do zakupu online około 62 000 dolarów w bitcoinach i innych kryptowalutach. Następnie dokonała wielu przelewów pieniężnych o łącznej wartości ponad 150 000 dolarów dla osób i podmiotów w Pakistanie, Chinach i Turcji, które były przykrywką dla ISIS.

Shahnaz miała również dostęp do stron i forów internetowych powiązanych z dżihadem, a także do mediów społecznościowych i komunikatorów osób rekrutujących, pośredniczących w kontaktach i finansujących ISIS. Ponadto przeszukiwała informacje w Internecie w celu ułatwienia sobie wyjazdu do Syrii. W wyniku przeszukania jej domu  znaleziono materiały propagandowe powiązane z terroryzmem i dżihadem, w tym zdjęcie pasa szahida, używanego w zamachach samobójczych, oraz lunety noktowizyjne.

31 lipca 2017 roku Shahnaz została aresztowana na międzynarodowym lotnisku w Nowym Jorku podczas próby wejścia do samolotu z międzylądowaniem w Stambule. Stolica Turcji to typowe miejsce przesiadkowe dla osób podróżujących z krajów zachodnich, chcących dołączyć do ISIS w Syrii.

Oprac Anna Żelazna na podst.: https://clarionproject.org

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook