Dżihad na sali sądowej

| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

W końcu postawiono zarzuty pięciu osadzonym w Guantanamo terrorystom odpowiedzialnym za ataki z 11 września, w których życie straciło prawie 3 000 osób.

Już wiadomo, że proces będzie się ciągnąć latami. Jak donosi „Huffington Post”, obrońca zamachowców James Connell przewiduje, że właściwe postępowanie rozpocznie się w maju 2013 roku. Prawnik poświęcił dużą część posiedzenia na kwestionowanie kompetencji sędziego wojskowego, pułkownika Jamesa Pohla i sugerował, że jego klienci byli torturowani podczas przesłuchań. Terroryści również grają na czas. Samo postawienie ich w stan oskarżenia trwało aż 13 godzin za względu na brak współpracy ze strony więźniów i przerwy na modlitwę. Khalid Szejk Mohammed i jego wspólnicy odmówili odpowiedzi na pytania sędziego, natomiast zażądali odczytania pełnego aktu oskarżenia. Nie chcieli też korzystać z więziennego systemu tłumaczeń. Walid bin Attash, który szkolił terrorystów, został z powodu swego zachowania doprowadzony na salę rozpraw przywiązany do specjalnego fotela na kółkach. Inny podsądny, Ramzi Binalshibh, członek Al-Kaidy z Hamburga, zaczął się modlić w trakcie rozprawy.

Connel określił takie zachowanie mianem „pokojowego oporu wobec niesprawiedliwego systemu“. Jego zdaniem proces będzie „walką z potajemnym stosowaniem tortur przez błądzące po manowcach instytucje, jakimi są komisje wojskowe“.  Wygląda na to, że jest to strategia, na której opiera się linia obrony. Funkcjonowanie więzienia Guantanamo i trybunału wojskowego w tej bazie USA na Kubie ostro krytykują organizacje obrońców praw człowieka donoszące o niehumanitarnym traktowaniu więźniów.
Z kolei adwokatka Cheryl Bormann (niemuzułmanka), która broni Walida bin Attasha, zjawiła się w sądzie odziana w hidżab. Oznajmiła, że zażądał tego jej klient i wezwała inne kobiety obecne na sali, żeby również nosiły „odpowiedni” strój ze względu na szacunek dla religii oskarżonych.

Zdaniem ekspertów jest mało prawdopodobne, żeby terroryści przyznali się do winy czy wyrazili skruchę, ponieważ są oni najzwyczajniej dumni z popełnionych przez siebie zbrodni i roli, jaką odegrali w przygotowaniu zamachów. Oskarżonym pozostawiono takie zarzuty jak terroryzm, porwanie samolotów i spowodowanie śmierci  2,976 osób  w atakach z 2001 roku, za co grozi im kara śmierci. Podający się za lidera grupy Pakistańczyk Khalid Szejk Mohammed przyznał się do zorganizowania – oprócz zamachów z 11 września – trzydziestu innych aktów terrorystycznych oraz do zamordowania dziennikarza „Wall Street Journal” Daniela Pearla.

Obrończyni terrorystów założyła hidżab

Terroryści odpowiadają przed specjalnym trybunałem wojskowym w Guantanamo na Kubie. Przyczyną, dla której proces ten prowadzony jest przez prokuraturę wojskową a nie cywilną jest to, że terroryści stanowią duże zagrożenie społeczne. W 2009 roku postępowanie sądowe zostało przerwane przez Baracka Obamę, który chciał zamknąć bazę wojskową i przenieść proces do zwykłego sądu w USA. Powszechne protesty przeciw takiej lokalizacji zmusiły jednak Departament Sprawiedliwości do powołania specjalnego trybunału i przeniesienia rozprawy do Guantanamo.

Oskarżyciel, generał Mark Martins przyznaje, że opóźnienia w procesie są frustrujące. Dla porównania, proces cywilny Zacariasa Moussaouiego, innego ze spiskowców powiązanych z zamachem, trwał cztery lata i zakończył się w 2006 wyrokiem dożywocia bez prawa apelacji.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Proces piątki terrorystów będą obserwować w Guantanamo wyłonione w losowaniu rodziny ofiar 11 zamachów z 11 września. Inne rodziny będą śledziły rozprawę na podglądzie TV. Jak stwierdziła Debra Burlingame, siostra jednej z ofiar zamachu, komentując zachowanie oskarżonych, terroryści „prowadzą dżihad na sali sądowej”.(pj)
Natalia Bielak

Źródła
http://www.huffingtonpost.com/2012/05/06/khalid-sheikh-mohammed-trial_n_1489527.html
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/598115,USA-zamachowcy-z-11-wrzesnia-uslyszeli-zarzuty
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/proces-oskarzonych-o-11-wrzesnia

Zdjęcia i ilustracje z procesu: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2140393/9-11-Guantanamo-trial-American-female-defense-lawyer-covers-traditional-Islamic-dress.html#ixzz1un08ogLN

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook