Dzień kobiet po islamsku

Suha Al-Dżundi
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Suha Al-Dżundi

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet publicystka liberalnej witryny internetowej Elaph napisała sarkastyczny artykuł, w którym wyliczyła prawa i zwyczaje islamskie, które krzywdzą kobiety, poniżają je i dyskryminują je, takie jak prawa spadkowe, o małżeństwie i o rozwodzie.

Oto fragment jej artykułu:

Pragnę świętować wzniosły status, jaki islam przyznaje kobiecie i wielki szacunek, jaki ma dla niej, który wyraża się na następujące sposoby:

1. Świadectwo kobiet ma połowę wagi [świadectwa] mężczyzny, ponieważ jest ona ograniczona umysłowo i rządzą nią emocje. Tak więc, by jej zeznanie zostało zaakceptowane, musi znaleźć inną kobietę, która była świadkiem przestępstwa [żeby potwierdziła jej opowieść]. Inaczej musi zostać w domu i milczeć zamiast powiedzieć prawdę [o tym, co wie].

2. Islam obarcza mężczyznę utrzymaniem swojej żony i dzieci [czy jest żonaty, czy rozwiedziony]. To dlatego nie widzimy kolejek kobiet i dzieci, stukających do drzwi sądów przez lata, żeby rozwiedzione kobiety, a także te, które nie są rozwiedzione, otrzymały pieniądze, do których one i ich dzieci mają prawo. To zgodnie z wersetem “i utrzymuj je według twoich środków” [Koran 65:7], który wszyscy mężczyźni starannie wypełniają [nawet] kiedy nie są zmuszani przez sądy – bowiem mężczyźni są pobożni i nie ma mowy, żeby oszczędzali na [środkach utrzymania] dla swoich dzieci ze skąpstwa lub twierdzili, że są w finansowych kłopotach. Ostatecznie matka i jej dzieci otrzymują tylko kilka dirhamów, bo to jest wszystko, na co [stać] mężczyznę…

3. Mężczyzna może mieć cztery żony, nawet jeśli jego pensja jest mizerna, a jego możliwości (fizyczne) ograniczone. Taka jest po prostu natura ssaków, które żyją w stadach jednego samca i wielu samic. Prawo religijne musi podporządkować się tej naturze.

4. Udział kobiety w spadku jest połową [udziału] mężczyzny. Dlaczego? Ponieważ obowiązkiem mężczyzny jest utrzymywanie [rodziny], podczas gdy kobieta siedzi w domu z zestawem do makijażu i wydaje swoje kieszonkowe na modę i kosmetyki. To [twierdzenie] ignoruje to, co dzieje się w praktyce: kobieta pracuje i utrzymuje rodzinę, a czasami nawet ma drugą pracę. Nie wierzcie statystykom; są oszukańcze i skrzywione.

5. Rozwód w islamie jest bardzo prosty. Islam nie zmusza kobiety do pozostania związaną z rodziną, na której założenie poświęciła swoje życie. Mężczyzna może rozwieść się z nią słowem wymówionym lub napisanym, a nawet gestem, jeśli jest głuchy lub sparaliżowany. Dla zapewnienia, że szybko opuści dom, islam przyznaje jej wszystkie prawa do owoców jej wysiłków i pracy. Jeśli jej mąż [łaskawie godzi się] na oddanie jej części jej posagu, którą jest zobowiązany wypłacić w wypadku rozwodu, powinna wziąć to i podziękować szlachetnemu mężowi za jego hojność.

6. Kobieta musi mieć opiekuna…: ojca, brata lub [jeśli są niedostępni] wuja ze strony ojca lub ze strony matki, albo jakiegoś innego krewnego męskiego [spośród tych], którym zabronione jest ożenienie się z nią. Nie może złożyć podania o oficjalne dokumenty, takie jak dokument tożsamości lub paszport, bez zgody opiekuna i nie może podróżować ani wychodzić za mąż bez jego zgody.

7. [Islam] zobowiązuje kobietę do noszenia hidżabu od minuty, w jakiej osiąga okres dojrzewania, nawet jeśli ma dziesięć lat. Jest to w celu pilnowania kobiety i jej cnoty oraz zapewnienia, że mężczyźni nie podniecą się i rozwiązłość nie będzie się szerzyć. Jeśli w rezultacie niedostatecznego wystawienia na słońce kobieta ma niedobór witaminy D, powinna brać kapsułki tranu. Jeśli nie może ich zdobyć, Allah nagrodzi ją podwójnie za jej zdolność do znoszenia cierpienia.

8. Jeśli mężczyzna wzywa swoją żonę, żeby odbyła z nim stosunek seksualny, a ona odmawia, anioły ją przeklną, nawet jeśli [odmawia, ponieważ] mąż jej nie szanuje, nie czyni, że czuje się kochana i bezpieczna, albo dlatego, że mąż cuchnie.

9. Jeśli mąż obawia się, że żona może być buntownicza (nawet jeśli jest to tylko obawa, która się jeszcze nie zmaterializowała), musi ją ostrzec.. Jeśli nie okaże skruchy, musi wyrzucić ją z domu, a jeśli nadal nie okaże skruchy, musi ją uderzyć. Tak jest, nawet jeśli jest mądrzejsza i ma większą od niego wiedzę lub jeśli jej zarobki są wyższe i ma większy wkład w dochód rodziny.

10. Islam troszczy się o to, by kobieta miała wystarczająco dużo wypoczynku i dlatego zwalnia ją z takich prac, jak bycie sędzią. To [żeby zapewnić] iż pozostanie spokojnie w domu i będzie miała czas na wychowywanie dzieci, usługiwanie mężowi i trzymanie rodziny razem – nawet jeśli napisała prace i badania akademickie na ten temat.

11. Tylko trzy rzeczy – dom, zwierzę juczne i kobietę – można uważać za [źródło] pecha. Dla kobiety jest wielkim honorem zajmowanie tego drażliwego i ważnego stanowiska…

12. Jeśli pies, osioł lub kobieta przechodzą przed mężczyzną, kiedy ten się modli, jego modlitwa nie liczy się. A to dlatego, że kobieta jest piękna i atrakcyjna i powoduje, że on się podnieca…

Dla wszystkich uciskanych kobiet: szczęśliwego nowego roku.

Tłumaczenie MEMRI

Źródło: http://www2.memri.org/bin/polish/latestnews.cgi?ID=SD599015

Tytuł zmieniony – red. Euroislam

Suha Al-DżundiSuha Al-Dżundi (zdjęcie: elaph.com)

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze