Dzieci w wylęgarniach samobójców

Dzieci szkolą się na samobójców w obozach Mehsuda
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Haneef Mehsud był zwyczajnym nastolatkiem, który lubił spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi i grać w krykieta. Wszystko zmieniło się, kiedy został zwerbowany przez Talibów. Młodego Pakistańczyka poddano intensywnemu praniu mózgu i z beztroskiego nastolatka stał się zamachowcem samobójcą.

W miesiąc po swoich siedemnastych urodzinach Haneef zabił dwóch żołnierzy, kiedy wjechał wypełnionym materiałami wybuchowymi pojazdem w wojskowy konwój nie daleko od swojego rodzinnego miasta w Pekai, w Południowym Waziristanie. Jak powiedział ojciec Haneefa Ghazi Mehsud  spotkaliśmy go na dwa tygodnie przed śmiercią, próbowaliśmy go powstrzymać. On przekonywał nas, że wkrótce zostanie męczennikiem.

Rodzina Ghazich przeprowadziła się do sąsiedniego rejonu Tank, w Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej Pakistanu, aby uchronić swojego drugiego nastoletniego syna od podobnego losu. Rodzice winią za śmierć swojego syna lokalnego watażkę Baitullah Mehsuda, który zwerbował ich dziecko i wysłał je na śmierć.

Dzieci szkolą się na samobójców w obozach MehsudaJak donosi lokalna społeczność – więcej dzieci jest poddawanych praniu mózgu w wielu wylęgarniach samobójców prowadzonych przez niesławnego Mehsuda. Ten lokalny watażka został uznany za jednego z najgroźniejszych pakistańskich terrorystów. Mehsuda jest szefem terrorystycznej organizacji „Tehrik-e-Taliban Pakistan” ściśle powiązanej z Al-Kaidą. Władze podejrzewają go o zorganizowanie wielu samobójczych ataków przeprowadzonych w Pakistanie w tym zamachu na premier Pakistanu Benazir Bhutto.

W styczniu 2008 podczas walk na terenie Pakistanu, armia odkryła wylęgarnię samobójców w miejscowości Spinkai. Cztery miesiące później wojsko upubliczniło wideo, na którym zamaskowany nauczyciel uczy dzieci, jak przeprowadzić zamach samobójczy. Dzieci siedzą w rzędach i mają zawiązane na głowach białe opaski, na których umieszczone są inskrypcje z Koranu.

To centrum szkoleniowe zastało później ponownie otwarte po wycofaniu się wojsk rządowych z rejonu, po podpisaniu kontrowersyjnego zawieszenia broni z Talibami. Według szacunków wywiadu około pięciu tysięcy dzieci w wieku od 10 do 17 lat zostało wyszkolonych na zamachowców samobójców.

Większość z nich jest wysyłana do Afganistanu, w celu zaatakowania międzynarodowych i afgańskich wojsk, część z nich natomiast przeprowadza ataki w Pakistanie. Na przykład 6 kwietnia nastoletni zamachowiec samobójca wysadził się w szyckim meczecie w prowincji Chakwal. Atak zabił 26 osób i ranił kolejne 50.

Robert K na podstawie

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook