Pomiędzy rokiem 1975 a 2015 liczba dzieci osób pochodzących spoza Europy wzrosła w Paryżu z 9,7% do 36,6%, jak wynika z interaktywnych map przedstawionych przez afiliowaną przy francuskim rządzie grupę France Stratégie.
W niektórych dzielnicach Paryża udział dzieci o pozaeuropejskim pochodzeniu wynosi nawet do 80%. Imigrantów spoza Europy w wieku produkcyjnym (25-54) jest średnio w Paryżu 22,5%.
W całej prowincji Marsylii jest około 22% (średnia dla wszystkich dzielnic) dzieci imigrantów spoza Europy, przy czym koncentracja w mieście dochodzi do 50%. Podobnie jest w Nicei, Grenoble, Tuluzie, Dijon, Metz, nieco więcej w Lyonie, Saint-Ettienne i Montpellier (28%). W Strasbourgu zaszły najbardziej gwałtowne zmiany demograficzne we Francji – od prawie 2% dzieci mających przynajmniej jednego rodzica pochodzącego spoza Europy w roku 1968, do 33% w roku 2015.
Ważnym czynnikiem ukazanym przez autorów niniejszego raportu jest wskaźnik segregacji w poszczególnych dzielnicach, mówiący o tym, ile osób musiałoby zmienić miejsce zamieszkania, żeby we wszystkich dzielnicach żył taki sam procent populacji imigrantów. Dla dzieci z tłem imigranckim wynosi on w Paryżu 37%, podobnie jest Nicei, za to w Marsylii wynosi on już prawie 43%.
Publikacja tego typu danych jest zjawiskiem nietypowym we Francji, gdyż publikacje czy zbieranie danych uwzględniających dane wrażliwe jak rasa, były do tej pory uznawane za niezgodne z francuskim prawem i unikał tego rząd. Należy dodać, że dane dotyczące roku 2015 nie zawierają jeszcze skutków masowego napływu imigrantów z czasu kryzysu imigracyjnego.
We Francji powstała teoria Wielkiego Zastąpienia, spopularyzowana przez pisarza Renauda Camusa, który twierdzi, że z pomocą elit biała populacja Europy zostanie zastąpiona przez ludność napływową spoza niej, szczególnie z krajów muzułmańskich. Pogląd ten uznawany jest za teorię spiskową. Według badań jednak około jedna czwarta Francuzów go przyjmuje. Teoria rozpowszechniona jest wśród skrajnie prawicowych ruchów populistycznych w całej Europie. Zmiany demograficzne we Francji dodadzą jej raczej paliwa. (jw)