Dwie trzecie Czechów obawia się islamu.

czechy
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Około dwóch trzecich Czechów, którzy korzystali z europejskiego kalkulatora wyborczego EUvox, postrzega islam jako zagrożenie dla czeskiego społeczeństwa, wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Socjologii Akademii Nauk.

Instytut brał pod uwagę opinie 18 000 Czechów. W Unii Europejskiej z tego narzędzia (EUvox) skorzystało ponad milion osób. EUvox ma pomóc wyborcom w podjęciu decyzji i zawiera 30 pytań. Wynikiem jest najbardziej procentowo zgodna z tymi poglądami partia, spośród tych biorących udział w wyborach.

Islamu najbardziej obawiają się osoby, których poglądy zgadzają się w najwyższym stopniu z opozycją Świt i Obywatelskimi Demokratami (ODS), pozaparlamentarną Partią Wolnych Demokratów i częściowo również z rządowym ruchem ANO.

Tylko około 10% Czechów nie obawia się islamu. Najmniej obaw mają zwolennicy Partii Zielonych.

“Porównania ogólnoeuropejskie pokazują, że Czesi korzystający z  EUvox przyjmują najmniej tolerancyjne w stosunku do islamu postawy. Islam jako zagrożenie jest postrzegany w Czechach w stopniu większym niż we Francji czy Holandii, których mieszkańcy mają bezpośrednie doświadczenie w koegzystencji z religijną mniejszością”, powiedziała Michaela Vojtková, z Instytutu Socjologii.

Według EUvox, jedna trzecia Czechów zdecydowanie postrzega islam jako zagrożenie. Ogólnie dwie trzecie Czechów obawia się go. Mniej niż jedna dziesiąta użytkowników EUvox jest zdecydowanie odmiennej opinii. Około 20% nie ma zdania lub jest im to obojętne.

“Rezultaty pokazują, że Europa obawia się islamu. Praktycznie w całej Europie nie ma pomijalnych grup wyborców, którzy wierzą, że islam zagraża ich tradycjom kulturowym”, powiedziała Vojtková.

Ponad 90% Czechów o poglądach zgodnych z hasłami formacji Świt Bezpośredniej Demokracji postrzega islam jako zagrożenie. Ponad 70% osób głosujących na  Partię Wolnych Obywateli i ODS , a także około 70% tych, których poglądy są najbliższe ANO postrzegają islam jako zagrożenie. Około 60% spośród tych osób, których opinie najbliższe są poglądom Komunistów (KSČM) i mających mniejszość w rządzie Chrześcijańskich Demokratów (KDU-ČSL) też obawia się islamu. Odnosi się to także do około połowy “głosujących” na Piratów, mających większość w rządzie Socjaldemokratów (ČSSD) oraz opozycyjnej formacji TOP 09. Dwadzieścia procent głosujących na Zielonych obawia się islamu, co jest najniższym wskaźnikiem.

Islamu bardziej obawiają się ludzie starsi. Spośród osób powyżej 60 roku życia jest to około  70%, a dla przedziału wiekowego od 18 do 29 lat – 44%.

czechy

Niektóre partie i politycy wypowiadają się bezpośrednio przeciwko islamowi. Ruch Świt posługuje się w swojej kampanii do Parlamentu Europejskiego anty-islamistycznym plakatem szwajcarskich nacjonalistów, ukazującym jak białe owce wykopują czarną ze swego stada.

Lider wyborczy KDU-ČSL EP Pavel Svoboda najpierw powiedział, że jego partia nie chce “Europy pełnej nieadaptujących się imigrantów”, lecz później usunięto to zdanie z jego manifestu.

Spot Czeskiej Partii Suwerenności ukazuje jak polityk Jana Volfova ubrana w burkę ostrzega przed islamem i “kamieniowaniem córek i wnuczek” za pocałunek na ulicy.

Grażyna Jackowska na podst. http://www.praguepost.com/czech-news/39081-poll-two-thirds-of-czechs-afraid-of-islam

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook