Duże rodziny, bo duże zapomogi

Baronowa Flather, pierwsza pochodząca z Azji kobieta w Izbie Lordów skrytykowała rodziny pochodzące z Pakistanu i Bangladeszu za posiadanie dużej liczby dzieci jako sposobu na uzyskanie świadczeń socjalnych.

Urodzona w Lahore przed podziałem Indii baronowa twierdzi, że problem ten nie dotyczy rodzin hinduskich. W trakcie debaty nad rządowym projektem zmian w brytyjskim systemie opieki społecznej powiedziała: „Mniejszości etniczne w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza te pochodzące z Pakistanu i Bangladeszu, mają dużo potomstwa, a czynnikiem zachęcającym je do powiększania rodziny są świadczenia socjalne przysługujące każdemu dziecku”. Dodała też, że zmowa milczenia wobec tego faktu wynika z obawy przed byciem „politycznie niepoprawnym”.

Natomiast Hindusi w Wielkiej Brytanii nie podążają za tymi wzorcami. „Nie mają dużych rodzin, ponieważ są tacy, jak dawniej Żydzi. Chcą przede wszystkim, żeby ich dzieci zdobyły wykształcenie”, uważa baronessa. I ten brak nacisku na edukację wśród pozostałych południowoazjatyckich grup uważa ona za źródło problemu. Wzywa więc do stopniowej redukcji zapomóg na dzieci w celu zniechęcenia do tworzenia wielodzietnych rodzin. Uważa, że pełne świadczenia należą się pierwszym dwóm dzieciom, trzecie dziecko może otrzymać trzy czwarte, a czwarte już tylko połowę świadczeń.

Wielodzietna rodzina

Ustawa dyskutowana obecnie przez brytyjski parlament jest największym od 60 lat wstrząsem dla systemu opieki społecznej. Zryczałtowane świadczenia mają zostać zastąpione przez zasiłki powiązane z dochodami i dopłaty oparte na pracy beneficjenta. Wprowadzone zostaną także ostrzejsze zasady i będzie można stracić zapomogę w przypadku odmowy podjęcia pracy.(rol)

AX na podst. BBC
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-14909062

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign